Po 12 letech v kómatu ji chtěli odpojit. Jako zázrakem se jí ale povedlo vyloudit pár slov, čímž se zachránila –⁠ teď vypráví, jaké to je

Mnoho lidí po čase ztratí naději v to, že se jejich milovaní někdy proberou z kómatu. Tato matka se však rozhodla zabojovat a probrala se těsně před tím, než ji odpojili.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kóma je pro lidstvo ještě z velké části neprobádaný stav, který zůstává zahalený rouškou tajemství. Existují i případy, kdy do něj lidé upadli bez zjevné příčiny. Jednou z takových byla Lyndee, kterou našel její syn Steven v bezvědomí na podlaze. Po převozu do nemocnice a následných vyšetřeních byla rodině oznámena zdrcující zpráva. Lyndee upadla do kómatu a nejevila žádné známky toho, že by se měla ještě někdy probrat.

Celá rodina se s ní přišla rozloučit

Její nejbližší se rozhodli, že to jen tak nevzdají. Výdaje, které jsou za hospitalizaci člověka v tomto stavu velmi vysoké, se bez velkého rozmýšlení rozhodli dlouhodobě platit, aby ji udrželi naživu. Po 12 letech se však jejich naděje na to, že by se ještě někdy probrala, pomalu ale jistě začala vytrácet. Došli k těžkému rozhodnutí a odhodlali se doktorům oznámit, že si přejí, aby byla Lyndee odpojena od přístrojů. V den, kdy se to mělo stát, se s ní přišla rozloučit celá rodina.

Pár okamžiků před tím, než se ji chystali navždy odpojit, se k ní sklonil její zkroušený manžel se slovy plnými zoufalství. Do ucha jí vytknul, že nebojuje a měla by to pro ně ještě zkusit. V místnosti vypukl poprask, když mu slabě ale dostatečně zřetelně odpověděla, že bojuje, co jí síly stačí. Nikdo nemohl vyjít z úžasu a všichni propukli v radostný pláč. Doktoři rodině po pár testech oznámili, že její probuzení je pro ně záhadou stejně jako důvod, proč vůbec upadla do kómatu.

Slova blízkých jí dodala sílu bojovat

Celá rodina napjatě poslouchala, když jim začala vyprávět své zážitky za 12 let v kómatu. Povídala o tom, jak byla většinu času v bezvědomí a do reality se dostala téměř vždy, když slyšela někoho mluvit. Vnímala každé slovo, které s ní její blízcí sdíleli, a slyšela i to, že se ji chystají odpojit. Rozhodla se bojovat o to více ve snaze jim dát najevo, že je vnímá a že nechce zemřít. Její výkřiky zoufalství však z jejích úst nikdy nevyšly nahlas.

iZdroj fotografie: Pixabay

Netušila ani, že její poslední slova už slyšeli všichni, a je tak zachráněna. Lyndee si po této zkušenosti přeje rozhlásit do světa jednu důležitou zprávu. Mluvte s lidmi, kteří jsou v kómatu. Může se stát, že vás uslyší stejně jako ona a dodá jim to sílu bojovat. Je to pravděpodobně to nejlepší, co pro ně můžete udělat, a zároveň je to snadné. I kdyby to měl být jen poslední zoufalý pokus, může se stát zázrak jako v jejím případě.

Jak byste se pokusili člověku v kómatu pomoci vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Šárka Šumná

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Vzala roli balicího papíru a začala ho lepit na podlahu v pokoji jejího syna. Maminka na mateřské tak ušetřila nejmíň 10 tisíc
Události247.cz
Události247.cz
Drahota nedopadá na každého: Politici si zase přidávají platy. Zaplatí jim je už tradičně daňoví poplatníci
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Slavná bramborová dieta, ze které šílí celý svět. Už za 3 dny jsou vidět výsledky, její princip je snadný
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko používá rojící se munici Shahed 136. Navzdory nízkým nákladům je sebevražedný dron extrémně propracovaný