Až vaše maminka nebude mezi námi, uvědomíte si důležitou věc. Každý z nás by si to měl uvědomit

Když děti dospějí a vyletí z rodného hnízda, své stárnoucí rodiče odstaví na druhou kolej. Nemají na ně prostě čas, což je jednou bude šeredně mrzet.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Matku považuje většina dětí za samozřejmou součást svého života. I když se v pubertě všechno zkomplikuje, v podvědomí každý ví, že má mámu na své straně, protože ho prostě bezmezně miluje. Když jsem začala dospívat, máma mě hrozně štvala. Pořád mě jen sekýrovala a hádaly jsme se. Dnes už vím, že to myslela dobře. Ale přišla jsem na to pozdě,“ napsala nám do redakce čtenářka DámskéhoDeníku Martina S.

Nepřipouštěla si, že tady máma nebude věčně

Až po smrti maminky si paní Martina uvědomila, co všechno pro ni znamenala. „Ochraňovala mě, byla mojí nejlepší kamarádkou. Měla jsem jistotu, že i když něco pokazím, ona mi bude pokaždé oporou a bude mě hájit před celým světem. Byla moje bezpečné zázemí a vůbec jsem si nepřipouštěla, že bych ho mohla někdy ztratit,“ uvedla paní Martina.

Dcera jí přestala brát telefon, protože už jí věčné rozpravy lezly krkem. Neměla tušení, že je její matka vážně nemocná

Vyrůstala v rodině, která nebyla moc bohatá. Rodiče ale úzkostlivě dbali na to, aby dobře vychovali své děti. „Mám ještě bratra, se kterým jsme si v dětství dělali naschvály. Rodiče k nám byli ale spravedliví. Hlavně máma nám dopřávala pocit bezpečí, lásky a sounáležitosti,“ vzpomíná paní Martina. V dospělosti oba s bratrem vyletěli z rodného hnízda a moc se nevraceli, i když věděli, že mají u rodičů láskyplný přístav.

Pozdě si uvědomila, že čas nejde vrátit

Když se rozjela její kariéra a pak i soukromý život, na rodiče a bratra zbývalo stále méně času. Občas k nim přijela na návštěvu na víkend, zavolala mámě, ale víc nestíhala. „I když jsme spolu s mámou moc nemluvily, často jsem na ni myslela. A věděla jsem, že jí chybím. Volala mi a já jí to nevzala. Prostě jsem neměla čas a podlehla jsem rytmu hektické doby. Dnes zpytuji svědomí. Jenže čas se nedá vrátit,“ svěřila se čtenářka.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Že by spoustu věcí udělala jinak, si čtenářka uvědomila, až když její maminka loni náhle zemřela. Pro paní Martinu to byla krutá rána, ze které se nemůže vzpamatovat. Je mi tak líto, že jsem na ni kašlala, že jsem za ní nejezdila, že jsem na ni bývala hubatá, že jsem jí nebrala telefon. Odešel jediný člověk na světě, který mě bezpodmínečně miloval a já jeho. Jestli maminku ještě máte, neudělejte stejnou chybu jako já,“ uzavřela svůj dopis.

Jaký vztah máte se svojí matkou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články