Existuje láska na první pohled, nebo je pouhou chimérou z romantických filmů? Vědci mají odpovědi

Každý člověk zažil ten pocit, když ho zcela okouzlil cizí člověk. Zrychlil se dech, po zádech sjížděly kapičky potu a srdce bušilo až v krku. Byla to láska na první pohled.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Potkat celoživotní lásku, do které se člověk zamiluje na první pohled jako v romantickém filmu, je snem mnoha žen i mužů. I když se tyto příběhy odehrávají zejména na plátnech kin, není zcela nereálné očekávat, že se stanou i ve skutečném životě. Když to při prvním setkání s tím pravým partnerem zajiskří, většinou se podle doktorky Jennifer Litner lidé začnou potit, mají chvění kolem žaludku, cítí obrovskou přitažlivost nebo nevysvětlitelnou euforii.

Nevysvětlitelně zvláštní pocit

To by mohlo signalizovat, že jste lásku na první pohled, na kterou nemůžete přestat myslet, potkali. Podle psycholožky ale ve skutečnosti jde spíš o přitažlivost než o lásku. Něco ve vás prostě křičí, že je ten člověk pro vás něčím nevysvětlitelně atraktivní. Možná to bude znít překvapivě, ale fenoménem lásky na první pohled se zabývají i vědecké studie. Z jedné z nich, kterou provedli nizozemští experti se 400 muži a ženami, vyplynulo několik zajímavých poznatků.

1) Zkreslená vzpomínka

Při prvním setkání s partnerem někteří lidé opravdu prožívají lásku na první pohled. Počáteční velmi silná přitažlivost se může vyvinout v trvalý a pevný vztah. Vědci se zabývali i teorií, že láska na první pohled vzniká na základě zkreslených vzpomínek, které vytvářejí iluzi zamilovanosti. Došli však k závěru, že to tak ve všech případech není.

2) Atraktivní člověk

Říká se, že krásní lidé mají snazší život. A částečně to vyplynulo i ze studie. Lidé v ní totiž uvedli, že zažili lásku na první pohled s jinými lidmi, kteří byli fyzicky přitažliví, pohlední a okouzlující. Nebo v sobě měli něco specificky přitažlivého, například charisma.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Vedou muži

Zajímavým výsledkem vědeckého průzkumu byl i fakt, že muži prožívají lásku na první pohled častěji než ženy. Jde o lásku, kterou k někomu chovají, aniž by to dotyčný věděl, ale zároveň i o city, které projevili veřejně. Důvody, proč lásku na první pohled prožívají muži častěji než ženy, vědci zatím ještě zkoumají.

4) Jednostranná láska

Ideální stav, kdy se do sebe partneři navzájem zamilují na první pohled, rozhodně není běžným. Většinou lidé v průzkumu uvedli, že šlo o jednostrannou záležitost.

5) Není to láska

Pro lásku je charakteristická intimita, oddanost a vášeň. Dokud s partnerem nemáte vztah, není téměř možné ji zažít. Proto také láska na první pohled často není považována za skutečnou lásku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle nizozemských vědců, kteří studii provedli, v podstatě láska na první pohled sice může existovat, ale nejde o opravdovou lásku ani vášeň. Spíš je to silná přitažlivost a okouzlení nějakým člověkem. Ke skutečné lásce se lidé musí propracovat. „Opravdová láska vyžaduje čas, uvědomění si toho, kdo je ten člověk a kdo jste vy,“ dodala psycholožka Wadeová.

Co si myslíte o lásce na první pohled?

Zdroj: PsychCentral
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
7 psích plemen, která si skvěle rozumí s kočkami. Jsou trpělivá a nevykazují žádné známky agrese
Události247.cz
Události247.cz
Růst důchodů nekončí: Během následujících měsíců se zvednou hned několikrát. Češi ale vyšší penzi nechtějí hned z několika jasných důvodů
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Fyzioterapeut doporučil 5 cviků, které odbourají bolest zad v bederní oblasti. Navíc posílí okolní svaly, takže fungují i jako prevence
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Miliony mrtvých hladem. V 6. století nad severní polokoulí rok a půl téměř nesvítilo slunce