Tohle vám v dětství možná chybělo: 12 vět, které by ratolesti měly slýchávat před spaním, mají úžasný účinek

Uložení dítěte ke spánku je možné spojit s mnoha různými rituály. Osvědčit se mohou i vhodné fráze, které ho ujistí o vaší lásce.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ukládání ke spánku se u dětí ve většině rodin pojí s mnoha zajímavými rituály. Pokud svému dítěti čtete nebo vyprávíte pohádky, případně si najdete čas alespoň na krátké přitulení, pak jste na té nejlepší cestě k dobrému závěru dne. Vše však můžete ještě vylepšit prostřednictvím vhodných vět, které budete střídavě své ratolestí opakovat. A jaké to jsou?

Posilte své duchovní spojení

„Jsem tvoje matka a ty jsi můj syn/dcera.“ Tato fráze je vhodná zejména u nejmenších miminek. Je totiž spíše vodítkem pro rodiče než pro děti. Pomáhá upevňovat vaše vzájemné spojení například v případě, kdy jste museli být kvůli těžkému porodu nebo třeba nemoci po delší dobu rozděleni. Tato fráze pomáhá ujasňovat rodinné vazby a posiluje vztah mezi rodičem a dítětem. Můžete ji však použít i kdykoliv později, pokud máte dojem, že se navzájem odcizujete.

Vsaďte na hierarchii

„Já jsem velká a ty jsi malý/malá.“ Děti se potřebují ve vztahu dobře zorientovat. Dává jim to jistotu a umožňuje jim to fungovat v rámci nastavených pravidel. Pokud jim tak každý večer připomenete jejich roli ve vaší rodině, pomůže vám to s jejich výchovou. Od používání této věty ustupujte pomalu společně s tím, jak vaše dítě roste. Postupně mu tak předáte o něco více zodpovědnosti a sebevědomí.

Ujistěte dítě o bezpodmínečné lásce

„Jsi pro mě ten nejlepší syn/dcera.“ Tato věta se hodí pro dny, v nichž se právě příliš nedařilo. Dítě by však mělo vědět, že nezáleží na tom, kolik ve škole udělalo průšvihů nebo na tom, co omylem vyvedlo na sousedově zahradě. To totiž nic nezmění na tom, jak ho milujete. Ovšem pokud máte dětí více, budete muset tuto větu trochu upravit, aby se ostatní sourozenci necítili ukřivdění.

iZdroj fotografie: Pixabay

Předejděte nechtěnému srovnávání

„Jsi přesně ten syn/dcera, kterého/kterou potřebujeme.“ Má vaše dítě tendenci se neustále porovnávat se spolužáky? Není spokojené se svými výkony? Anebo vám do výchovy háže vidle například tchyně, která na něm neustále hledá nějaké chyby? Pak zasáhněte včas, než se z nevinného podceňování vyvine něco mnohem horšího. Výše zmíněná nevinná věta vám v tom může skvěle pomoci.

Láska, která je bezpodmínečná

„Nemusíš pro mě nic dělat, miluji tě takového/takovou, jaký/jaká jsi.“ Tato věta neznamená, že nechcete po dítěte, aby vám pomáhalo například v domácnosti (ba dokonce ho spíše odrazujete). Naopak. Říkáte mu tak, že je vaše láska bez jakýchkoliv podmínek. Nemusí se kvůli vám dělat lepším nebo cokoliv podobného.

Pomozte i sami sobě

„Jsem moc ráda, že existuješ.“ Tato věta je opět určena spíše rodičům. Narodilo se vaše dítě náhle? Stále ještě si nejste úplně jistí tím, zda jste ho měli/mohli mít? Zbavte se pochybností jednou provždy – vašemu potomkovi rozhodně neprospívají. Zaměřte se na všechna pozitiva, která každý den zažíváte a ukotvěte je ve svém podvědomí právě touto kouzelnou větou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Smiřte se se situací

„Jsem ráda, že jsi kluk/holka.“ Tuto větu používejte jen u malých miminek, větší děti by z ní mohly být zmatené. Opět jde o skvělé východisko pro situaci, v níž jste se například celé těhotenství těšili na holčičku, ale narodil se chlapeček (nebo naopak). Všichni rodiče podvědomě ví, že je důležité především to, aby jejich dítě bylo zdravé, i přesto se však občasné pochybovačné nebo lítostivé myšlenky dostaví. Opakováním této věty jim vezmete vítr z plachet.

Láskyplných vět není nikdy dost

„Máme tě s tátou moc rádi, jsi náš syn/dcera.“ Nezáleží na tom, jak těžký byl zrovna váš den. Nepočítejte, kolikrát jste se partnerem pohádali, ani už v duchu nepodepisujte rozvodové formuláře. Teď tu buďte pro své dítě a ujistěte ho, že je vše, jak má být. Klíčové je právě ono slov „náš.“ Zabráníte tak nechtěnému rozdělování rodičů v situacích, kdy se dítě cítí být nuceno si vybrat mezi náklonností k jednomu nebo k druhému.

Pojistěte si rodinné vazby

„Jsi stejný/stejná jako tvůj táta/máma.“ Tato fráze se hodí jen pro použití v běžně fungující rodině. Tam, kde se rodiče hádají nebo dokonce rozvádí, nebude její použití právě dobrým nápadem. V běžné situaci však dáváte dítěti najevo, že jste spokojení s tím, jak vyrůstá, protože se velmi podobá osobě, kterou máte rádi. To vás nejspíš doteď nenapadlo, že?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zakončete den vždy správně

„Omlouvám se.“ Pokud jste se během dne s dítětem pohádali nebo ho dokonce potrestali a teď své reakce hodnotíte jako neadekvátní, nebojte se to přiznat. Je totiž velmi pravděpodobné, že se i ono cítí ukřivděno. A s takovým pocitem by rozhodně nemělo usínat. Navíc když s omluvou začnete jako první, dost možná zjistíte, že se vaše ratolest přidá.

Věta pro nejisté děti

„Jsem na tebe hrdá.“ Ne vždy se našim potomků daří v životě tak, jak bychom chtěli. Zejména děti s někým handicapem nebo onemocněním mají uplatnění v životě značně snížené. Mohou se cítit méněcenné a velmi dobře si uvědomují, že nejspíš nikdy nebudou jako ostatní. A na vás je, abyste je ujistili o tom, že to vůbec nevadí, a že na ně budete hrdá za jakýchkoliv okolností.

Univerzální věta na dobrou noc

„Miluji tě.“ Nechce se vám dlouze přemýšlet o tom, jaký jste měli den a jakou větu by tedy bylo vhodné při usínání vašeho dítěte použít? Pak se spolehněte na staré dobré ujištění o lásce. Děti toho mnohdy ani víc nepotřebují. Jde jen o dvě slova, přesto však mají mnohem větší sílu, než se na první pohled zdá. Proto stojí za to je říkat – a to co nejčastěji. A to nejenom vůči dětem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak vybrat vhodnou frázi pro usnutí

Na uložení dítěte do postele se vyplatí alespoň minimálně připravit – třeba už jen tím, že se zamyslíte nad svým dnem a pokusíte se najít jeho co nejlepší zakončení. Pokud použijete správnou frázi, sami na sobě to ucítíte. Uleví se vám, zhluboka si vydechnete a setřesete ze sebe těžkosti předcházejícího dne. Jde vlastně o váš soukromý druh relaxace. A pokud se to nepovede napoprvé, nezoufejte – vždyť cvičení dělá mistra. A to i při ukládání dětí do postele.

A jak dlouho by takové ukládání ke spánku mělo trvat? Nemusí jít o desítky minut, i 3 až 5 minut denně stačí. Je však nutné se na samotnou činnost opravdu soustředit. Zapomeňte na své nedodělky v práci nebo na to, jak velká hora nádobí vás čeká v kuchyni. Buďte jen tady a teď – se svým dítětem, přítomní v aktuálním okamžiku. A nezapomeňte na to, že výše zmíněné věty můžete používat ti během dne. A to kdykoliv to bude potřeba.

Jaké rituály dodržujete při usínání svých dětí vy?

Zdroj: TheSun

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články