Rýže patří mezi populární přílohy, ale ne každý ji umí správně uvařit. Chyb, které lze při vaření rýže udělat, existuje celá řada. Vyvarujte se těch, které ovlivní výsledek.
Řada z nás si bez této přísady nedokáže představit svůj jídelníček. Její příprava není nic složitého, přesto se během ní často dopouštíme jedné chyby, která má přímý vliv na celkový výsledek. Která to je a jak jí předejít
Tajemství úspěšné přípravy rýže? Nechat ji být
Pozorovat pokrmy ve fázích přípravy je oblíbená činnost nejednoho z nás. Celý ten proces je přece tak fascinující! S rýží tomu nebývá jinak. A to je chyba. Právě toto zvědavé až netrpělivé „okukování“ může vést k neuspokojivému výsledku. Jak je to možné?
Tajemství úspěšné přípravy rýže spočívá v ponechání pokličky na hrnci. Důvod je prostý – ponechání dostatečného množství páry. Ta je pro správnou přípravu rýže klíčová. Nebo, přesněji řečeno, její množství, které přes jednotlivá rýžová zrnka projde. Jedině pára může zajistit správnou nadýchanost rýže – tedy vlastnost, která je pro ni typická.
Chvilku před koncem varu rýži odstavte a nechejte ji dojít pod zbytkovým teplem. Během této fáze je vhodné přikrýt hrnec utěrkou (či jinou tkaninou podobného typu) a znovu přikrýt pokličkou.
Utěrka nasaje přebytečnou páru, která by v této fázi mohla rýži naopak uškodit. V momentě, kdy je rýže uvařená, na vařečku zapomeňte. Nejvhodnějším nástrojem na následné promíchání je vidlička.
Není rýže jako rýže
V regálech svého oblíbeného supermarketu naleznete obrovské množství různých typů rýží. Existuje jich tolik, že se v rámci větších řetězců můžete ocitnout v samostatném oddělení specializovaném pouze na tuto specialitu pocházející z Asie.
Vězte, že ač se to na první pohled nezdá, každý druh specifický. Liší se především tvarem a velikostí zrn. Tento aspekt má přímý vliv na nasávání vody i průnik páry. Od struktury rýže se odvíjí i vhodný postup při vaření, které je třeba dodržovat.