Znáte tyto způsoby, jak přirozeně zlikvidovat komáry na zahradě?

                   

Po vydatných jarních deštích je v mnoha regionech sezóna komárů v plném proudu a asi vás nemusíme přesvědčovat, jak moc dokážou znepříjemnit pobyt venku. A co hůř, komáři mohou z práce na zahradě udělat opravdové utrpení a po krátké době nebudete mít dost prstů na obou rukou, abyste spočítali štípance. Podívali jsme se, co komáři nesnášejí a jak je můžete přirozeně eliminovat.

Nad komáry nemůžete tak snadno vyhrát

Hned na úvod je třeba zmínit, že vyhrát nad komáry není snadné, a proto neexistuje žádné univerzální řešení, díky kterému by tento otravný hmyz z vaší zahrady nadobro zmizel. Zatímco bělicí pásky na zuby mohou v boji za bělejší zuby dělat doslova zázraky, boj proti komárům se může snadno změnit ve válku na život a na smrt. Existuje však několik způsobů, jak se je můžete pokusit alespoň omezit nebo odpudit a zajistit si tak pobyt na zahradě bez otravného bzučení a kousání. Které z receptů patří mezi osvědčené?

Eliminujte líhniště

Prvním krokem k eliminaci komáří populace ve vašem nejbližším okolí je identifikace míst, kde se jim nejvíce daří. Komáři dávají přednost tmavým a vlhkým místům a líhništěm může být stojatá voda. Zahradní jezírko, stojatá fontána nebo sud s vodou na zalévání mohou být pro komáry velmi lákavé. Komáry zlikvidujete tím, že budete udržovat vodu v pohybu nebo do jezírka umístíte ryby, které se živí larvami komárů. Sud s vodou zakryjte jemným pletivem, aby se komáři nedostali dovnitř.

i

Tyto rostliny komáry odpuzují

Chcete-li spolehlivě odradit komáry od své zahrady, měli byste tomu přizpůsobit výsadbu. Je známo, že máta, bazalka a levandule komárům příliš nevoní a rojí se jimi na velkou vzdálenost. Pokud se zaměřujete spíše na okrasné rostliny, nevynechávejte muškáty. Nasaďte si tedy pracovní rukavice a pusťte se do sázení. Výsadba správných rostlin zajistí nejen to, že si komáři vaši zahradu příliš neoblíbí, ale také vám poskytne cenný zdroj čerstvých bylinek pro použití v kuchyni.

Bojujte s vůněmi

Aby výše uvedená opatření fungovala ještě účinněji, vyzbrojte se vůněmi a výtažky, které komáři nemají rádi. Tato opatření vám však nejvíce pomohou v uzavřených prostorách, tedy například v zimní zahradě, dílně a částečně i v altánu. Mimochodem, komáři nemají rádi ani některé silnější vůně parfémů, ale to neznamená, že byste na sebe měli před zahradničením vylít půl lahvičky. Zajímavou strategií může být použití parfémy na praní, který krásně provoní vaše oblečení, takže se budete cítit velmi příjemně po celou dobu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články