Znáte je? Tato využití aktivního uhlí vás překvapí!

                   

Aktivní uhlí pravděpodobně znáte jako typický černý prášek bez specifického zápachu, který nachází své využití při zažívacích potížích a předávkování. Jeho hlavní role spočívá ve vysoké absorpční schopnosti, ale nachází celou řadu různých využití. O těch se mluví o něco méně, ale rozhodně stojí za to je znát.

Nepochybujeme o tom, že jste někdy přišli do styku s aktivním uhlím. Má skutečně velmi široké využití, a to jak ve zdravotnictví a průmyslu, ale také v běžném životě mnoha lidí. Používá se k filtraci a jako absorbent se dokonce dostává do vložek do pracovní obuvi.

Aktivní uhlí snadno najdete i tam, kde byste ho nečekali. Zásadní význam má také v případě, že se ho člověk rozhodne používat pro zlepšení svého života, a to nejen při zažívacích potížích, ale také například pokud si chce zlepšit hladinu cholesterolu, mít krásnější pleť nebo zářivě bílé zuby. Ale pojďme si to vysvětlit.

Přispívá ke snížení hladiny cholesterolu

Zvýšení tzv. škodlivého cholesterolu v těle nad stanovené normy je u lidí po třicítce již poměrně časté. Může způsobit celou řadu problémů, protože přispívá k zužování tepen a tím k omezování průtoku krve, což může mít v konečném důsledku fatální následky.

Před téměř 30 lety byla ve vědeckém časopise The Lancet publikována studie, v níž vzorek pacientů s vysokou hladinou cholesterolu užíval 3x denně po dobu 4 týdnů dávku 8 gramů aktivního uhlí. Následně zjistili, že u pacientů, kteří dostávali aktivní uhlí, došlo ke snížení celkového cholesterolu až o 25 %. V každém případě však platí, že byste takové dávky aktivního uhlí neměli užívat svévolně a svůj zdravotní stav vždy konzultovat s lékařem.

i

Pomáhá při akné

Akné netrápí jen teenagery, ale dokáže se postarat o nepříjemnosti i ve vyšším věku. Při boji s akné můžete plně využít absorpčních schopností aktivního uhlí, které vám pomůže vytáhnout nečistoty a další škodliviny z kožních pórů. Proto se nedivte, když ve složení své pleťové masky najdete aktivní uhlí. Mimochodem, takovou pleťovou masku si můžete vyrobit sami tak, že tabletu aktivního uhlí přimícháte do čisticího gelu na obličej. Jen si dejte pozor, abyste si neznečistili oblečení, ačkoli aktivní uhlí se špatně pere, takže právě parfém na praní v kombinaci se silným práškem si s takovými skvrnami poradí.

Bělení zubů

Dřevěné uhlí pro krásné bílé zuby? I to je možné, i když o tom, do jaké míry dokáže aktivní uhlí zuby vybělit, se zatím jen dohadujeme. V každém případě je aktivní uhlí obsaženo v nejedné bělicí pastě. Ani s ním to však nesmíte přehánět; pokud rozdrtíte tabletu dřevěného uhlí a pak si s ní budete umývat zuby, velmi pravděpodobně si poškodíte sklovinu. Proto je vhodnější používat speciální zubní pasty a další přípravky na bělení zubů, které prošly klinickým testováním.

i
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů