Trampolíny do každé rodiny! Ale jak vybrat tu správnou?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Trampolíny patří k základnímu vybavení každé rodiny s dětmi. Své místo mají zpravidla na zahradách, kde nejmenší ratolesti tráví čas hlavně během jara a léta. Zaskákat si však mohou i dospělí. Oblíbené sportovní náčiní totiž přináší řadu benefitů i pro ně. Pojďme však začít úplně od začátku a prozradit si, jak takovou trampolínu vybrat.

Bezpečnost, kvalita a životnost trampolíny

Stejně jako při výběru jiného sportovního náčiní, i u trampolíny platí, že musíme brát v potaz několik parametrů. V tomto případě svou pozornost upínáme hlavně na bezpečnost, kvalitu a samozřejmě také životnost výrobku.

Bohužel, jak vyplývá z průzkumů a statistik, mnozí se rozhodují výhradně podle ceny. Zajímá nás hlavně nízká cenová hladina, ovšem už si neuvědomujeme, že nízká cena rovná se v mnoha případech také nízká životnost a méně bezpečné zpracování čili i vyšší riziko černých scénářů a újmy na zdraví.

Konstrukce pod drobnohledem

Kvalitní zpracování je jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru trampolíny. Pod drobnohled se dostává hlavně rám sportovního náčiní. Trubky mají být dostatečně tlusté, sváry trubek konstrukce dostatečně pevné a kvalitně svařené.

Právě konstrukce dostává během používání sportovního nářadí nejvíce zabrat. I proto se ujistěte, že je vyrobená z kovu a nikoli plastu nebo jiného méně kvalitního, méně stabilního a samozřejmě také méně spolehlivého materiálu. I když si možná říkáte, že těmi hlavními figuranty budou při používání trampolíny děti (čili velmi lehcí tvorové), přesto na pevnou konstrukci apelujte a hlídejte si ji.

Kromě toho se do kvalitního zpracování počítá také ochranný kryt pružin, jenž zabraňuje zranění. Dívejte se také na jeho výplň, která je ideálně odolná vůči počasí a také vůči povětrnostním vlivům. Dále svou pozornost směřujte na skákací plachtu a ochranou síť trampolíny, díky které dítě (nebo vy) nepřeletí při vášnivém skákání mimo skákací plochu.

Ať vám trampolína neuletí

Při výběru se dívejte také na doplňky a příslušenství tohoto sportovního vybavení. Existují totiž prvky, které mohou zvýšit bezpečnost a také zvýšit životnost malé i velké trampolíny jako takové. Kupříkladu kotvící sady jsou ideální, pakliže chcete zamezit dopadům extrémních povětrnostních vlivů.

I když se stále nacházíme v mírném klimatickém pásmu, přesto nás umí právě počasí velmi potrápit. Výkyvy, které způsobují řadu škod, přicházejí nečekaně a mnohdy také ve chvíli, kdy následkům vichřice nebo podobných katastrof nedokážeme včas zabránit. Kotvící sada pro trampolíny je skvělý parťák, díky kterému se sportovní náčiní nedostane během noci například k sousedům nebo neobletí vesnici při vysokém větru. Zajišťuje totiž stabilitu trampolíny.

Není to samozřejmě jediný doplněk, který si společně s trampolínou můžete pořídit. Těchto doplňků je mnohem více a každý má svůj účel. Vždy však zvyšuje buď bezpečnost, nebo kvalitu či životnost sportovního náčiní.

Trampolína nejen pro děti

Právě trampolíny by měly být nedílnou součástí zahrady nejen rodin s dětmi, ale i těch, kteří se dětmi zatím neobklopují. Důvod je prostý – nejedná se totiž jen o sportovní vybavení, které by mělo sloužit k dětskému vybití přebytečné energie. Je to také skvělé náčiní běžně používané například profesionálními gymnasty, jež je zdraví prospěšné. Nejen, že se při skákání spaluje velké množství kalorií, ale také se podporuje srdeční a cévní činnost a na rozdíl od klasického běhu se tolik nezatěžují klouby.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články