Příprava na porod vás zbaví strachu a nejistoty

Od pozitivního těhotenského testu přemýšlíte, jak se co nejlíp připravit na porod, jak se chovat v těhotenství, abyste vy i vaše miminko bez zádrhelů prošly 40 týdny gravidity a narodilo se vám zdravé dítě? Naštěstí existuje řada kurzů, poradí gynekolog v těhotenské poradně, získáte rady a tipy od kamarádek, které prožily těhotenství před vámi.
i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Nová role chce důkladnou psychickou i fyzickou přípravu. Pomůže a poradí gynekolog. Když vám vyjde těhotenský test pozitivně, s odstupem jednoho dne si ho zopakujte a pak se objednejte k lékaři. Od 6. týdne gravidity lékař na ultrazvuku bezpečně pozná, jestli jste skutečně těhotná, ukáže vám tlukot srdíčka vašeho budoucího dítěte a ověří, jestli je plod skutečně v děloze a nejedná se o mimoděložní těhotenství. Podle poslední menstruace a ultrazvukového vyšetření určí stáří plodu a vypočítá vám předpokládány termín porodu. Pak už budete majitelka těhotenského průkazu a začnete docházet na pravidelné prohlídky do těhotenské poradny.

Předporodní kurzy vás poučí i uklidní

Příprava rodiček k porodu, takzvaná profylaxe, je velmi důležitou součástí péče o těhotnou ženu a jejího partnera i v porodnici v Kladně. Na gynekologii Kladno dbají na to, aby seznámili budoucí maminku se vším, co povede k fyziologickému průběhu těhotenství a porodu. Ideální je, když do předporodních kurzů, ale třeba i na těhotenské cvičení či nácvik masáží hráze docházel také tatínek. Budoucí otec tak snáz pochopí, co jeho partnerka prožívá, naučí se, jak jí může pomoci a připraví se na samotný porod, pokud ho budoucí rodiče plánují prožít společně. Během předporodních kurzů získáte nové informace o těhotenství a porodu, dozvíte se, jaké cvičení je pro vás v těhotenství vhodné. Předporodní kurzy mají velký význam i pro psychiku ženy a páru. Pootevřou a nastíní novou roli, kterou budete jako rodiče prožívat. Změny, které rodičovství přinese. V kurzech se seznámíte s tím, co vás čeká na porodním sále, i bezprostředně po narození miminka. Uklidní vaše obavy z prvních dní po porodu, z nástupu laktace a případnými obtížemi s kojením či z průběhu šestinedělí. Ptejte se na všechno, co vás trápí, jedině dostatek informací, vás uklidní a provede obdobím, které je pro každou rodičku náročné, stejně jako pro novopečeného tatínka. Dozvíte se, kdy jet do porodnice, co si s sebou vzít, kam se obrátit o pomoc a radu, když si nebudete vědět rady s kojením či svými úzkostmi a strachem o miminko. I to, že takové obavy jsou naprosto přirozené a prožívá je většina žen.

Cvičení, strava, odpočinek a probiotika

Gynekologové z Kladna se snaží ženám usnadnit průběh těhotenství i tím, že jim radí se stravováním, aby se udržovaly v kondici i při případných silnějších nevolnostech. Kromě vyvážené stravy mohou k posílení střevní imunity a předcházení urogenitálních infekcí u žen, posílení imunity těhotné i jejího dítěte užívat probiotika. Existuje řada probiotik pro děti či preparátů pro těhotné ženy, v lékárně či u lékaře se snadno poradíte.

Dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje průběh gravidity, je cvičení. Cvičením během těhotenství se skvěle dostanete do formy, připravíte se na rychlejší porod i snadnější hubnutí po porodu. Po konzultaci se svým gynekologem, zda a jaký pohyb je pro vás vhodný, neváhejte a pusťte se do cvičení. Kromě kondice vám sníží bolesti zad, předejde nebo aspoň omezí výskyt křečových žil, zmírní se obtíže s vyprazdňováním, což je běžná potíž těhotných žen, sníží nadýmání a otoky nohou. Cvičení má zásadní vliv na pánevní dno a břišní stěny po porodu. Po cvičení se vám bude lépe spát, budete mít víc energie, dobrou náladu, a to všechno vaše miminko vnímá! Odpočinek a relax s partnerem nezanedbávejte. Těhotenství je časem, kdy byste k sobě měli být pozorní, užívat si společné těšení, plod v děloze vnímá vaše emoce, potřebuje dotyky a kontakt s budoucími rodiči.

Jdete do finále

Od 36. týdne přecházíte do péče porodnice, třeba té v Kladně. Musíte se včas zaregistrovat k porodu, dozvíte se vše potřebné, třeba, jak můžete rodit, zda budete s partnerem a miminkem ve vlastním pokoji, sestavte si porodní plán, pravidelně docházejte na kontroly a těšte se. Jste připravená, brzy se stanete rodiči a vy víte, že jste udělala všechno pro to, abyste přivedla na svět zdravé a milované dítě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články