Jak zajistíte pohodlný odpočinek na terase?

Moderní terasa není jen průchozí prostor, ale nedílná součást domu. Stále častěji je považována za letní jídelnu nebo prodloužený obývací pokoj. Jak tedy terasu vybavit, abyste na ní rádi trávili čas?

i Gardenway.cz
                   

Jaký styl zvolit?

První věc, která určuje výběr stylu, je poloha terasy.

Pokud je terasa umístěna na jižní nebo západní straně, je lepší dát přednost teplým odstínům, protože na tomto místě bude hodně slunečního světla. Vynikajícím řešením by byl styl Provence. To zahrnuje:

  • trámové stropy;
  • nábytek vyrobený z přírodních materiálů, vyrobený ve světlých odstínech;
  • záclony lze použít buď průhledné, nebo pastelové barvy;
  • stůl se židlemi;
  • květiny ve vázách nebo květináčích.

Pokud je terasa umístěna na severní nebo východní straně, poslouží koloniální styl. To zahrnuje:

  • houpací křesla;
  • proutěný nábytek.
  • tmavší a zemité barvy, které dodají terase teplo

Zde můžete i postavit krb, který v budoucnu bude sloužit jako jednotka pro vytápění místnosti. Aby terasa nevypadala prázdně, vyplatí se ji ozdobit květinovými policemi, vázami, panely a svítidly různých tvarů.

iZdroj fotografie: Gardenway.cz
Útulný pracovní koutek se zahradním slunečníkem

Terasa pro odpočinek

Aby terasa byla jako stvořena k odpočinku, povinným atributem výzdoby jsou měkké pohovky, pohodlná křesla a židle. Pokud zařizujete verandu letní chaty, není nutné kupovat nové nábytkové doplňky, stačí vložit ty staré a jednoduše je přetvořit a přemalovat. Tento přístup vám umožní nejen změnit odstín nábytku, ale také vytvořit zcela novou atmosféru.

Důležitým prvkem verandy jsou také stoly. V letní sezóně se zde často podávají snídaně, obědy nebo večeře, takže bez stolku se prostě neobejdete.

Pokud to velikost místnosti umožňuje, nezapomeňte na pohovku, slunečník a nebo houpací síť, která sama o sobě dodá terase prázdninový vzhled. A protože terasa je vlastně z jedné strany prodloužením obývacího pokoje a z druhé strany prodlužením zahrady, měly by se oba tyto prvky ideálně spojit v jedno. Vhodně umístěné květináče nebo truhlíky s květinami vnesou na terasu přírodu, která přirozeně přechází v obytnou část. 

Do otevřených přístavků majitelé obvykle dávají lampu, která je odolná jak dešti, tak větru. Pokud má zařízení nízkou ochranu, je lepší jej umístit do interiéru. Dobrým řešením by bylo použití LED lamp, protože jejich světlo je dokonale rozptýleno po místnosti a spotřebovává malé množství elektřiny.

iZdroj fotografie: Gardenway.cz
Velký zahradní slunečník poskytne stín při rodinné večeři

Terasa s jídelním koutem

Pokud chcete svou terasu využít naplno, proměňte ji v letní kuchyni. K tomu, aby byla funkční a pohodlná, stačí doslova pár věcí. Kvalitní jídelní stůl, pohodlné židle, slunečník, který vám zajistí stín v parném létě a samozřejmě gril. Zvolíte-li vhodný nábytek, může zůstat na terase i přes zimu a můžete využít i teplejší podzimní a jarní dny k servírování večeře v přírodě. Pokud řešíte, jaké doplňky by pro vaši zahradu byly vhodné, můžete se inspirovat například na gardeway.cz

Stejně jako u předchozí varianty, je klíčové i vybavení doplňky. Rozhodně se v hodí úložný prostor na nádobí, příbory, grilovací náčiní a servírování. Můžete k tomu využít starý příborník, který jen nově natřete, nebo lavici s úložným prostorem, která může sloužit i jako pohodlné sezení. 

Pokud chcete na terase trávit čas i večer, základem je kvalitní osvětlení a pro chladnější večery můžete instalovat na terasu ohřívací lampu, která zajistí teplo i v době, kdy už začnou teploty klesat pomalu k nule. Pro chladnější počasí se hodí i zástěny, které vás ochrání před větrem a teplo z ohřívací lampy pak nebude unikat do prostoru. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Vágnerová

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Neobvyklá užití WD-40: Na počmáranou zeď, skvrny od lepidla, vodní kámen i proti ptákům
Události247.cz
Události247.cz
Léto plné nádherných výletů? Vsaďte na nekonečné hory
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I slunečnicová semínka mají co nabídnout: Pomohou na záněty i krevní tlak
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů