Od dráhy do ulic: Vliv tenisek v módní kultuře

Jestliže nosíte rády tenisky, bude dobré, když budete znát i něco málo z jejich historie. Oblíbené sneakersy jsou tu s námi už mnoho let a není tak divu, že si je rychle oblíbili muži i ženy po celém světě. Na následujících řádcích si prozradíme kromě historie také to, které dámské sneakersy jsou letos in nebo to, jak je vkusně zakomponovat do trendy outfitů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tenisky jsou tu s námi od 19. století. Zdaleka se však nejednalo o obuv, jako ji známe dnes. Na svém počátku se jednalo o plátěné kousky, které měly gumovou podrážku. V roce 1918 Marquis Mills Converse a basketbalista Chuck Taylor vytvořili první trampky, které byly ušité z plátna. Podrážka pocházela z tzv. vulkanizované gumy, protože se firma dříve zabývala výrobou pneumatik. Boty Converse se staly oblíbenými botami basketbalistů a postupem času pronikly i do městských outfitů. V roce 1924 přišli na scénu bratři Dasslerové z Německa. Ti se zaměřili na velmi lehké boty pro běžce, které si rychle oblíbili sportovci napříč aletickým světem. V roce 1948 vznikli značky Puma a adidas. Jak již víme, vznikl těchto značek byl pro obuvnickou módu velmi zásadní. V roce 1966 vstupují do hry tenisky od značky Vans. Oblíbené boty Vans dámské i pánské mohou mít mnoho podob. Kolekce Authentic, Era nebo Vans Sk8-Hi jsou v dnešní době jedny z nejpopulárnějších na světě. Roku 1987 se objevuje na trhu značka Nike se svými vzduchovými polštářky, které jsou zabudované do podrážky. Odpružení tenisek tak dostává nový rozměr. Od roku 2017 začínají po módních molech chodit modelky v teniskách a je jasné, kam to celé směřuje. Z tenisek, které na počátku všeho sloužily zejména na sport, se stala všestranná obuv. Dnes ji můžete zakomponovat do ležérních, sportovních, ale také do elegantních outfitů. Dávno neplatí, že by tenisky patřily jen na běžecký ovál a na atletické závody. Užijte si i vy jejich rozmanitost!

Jaké dámské sneakersy se letos blýsknou ve vašich outfitech?

Letos budou in nejrůznější druhy dámských tenisek. Pokud hledáte sneakersy pro ženy v klasickém retro designu, můžete vsadit na kousky z kolekce adidas Forum nebo adidas Handball Spezial. Oblíbené dámské boty adidas pak najdeme i v kolekci Originals. Ženy si dále oblíbily i kousky od značky Vans. Letos budou v kurzu zejména vyšší boty Vans sk8-hi nebo retro kousky s označením Vans authentic. Poslední zmíněný model má nižší podrážku, která je však i tak dobře odpružená a správně tak tlumí dopady chodidel při kontaktu se zemí. In budou pro letošek také dámské sneakersy Veja. V módě budou např. kousky z kolekce Campo. Ty mají přírodní vzhled a perfektně se tak hodí i do ležérních outfitů.

S jakými módními oděvy nebo doplňky mohou ženy letos nazouvat trendy tenisky?

Dámské sneakersy mohou nosit ženy s celou řadou módního oblečení a se stylovými doplňky. Letos můžete k nízkým sneakersům vybírat dámské džíny s vyšším pasem a s rozšířenou nohavicí. Do městských outfitů můžete vsadit na kožené kousky. Ty pak lze vkusně sladit i s koženými módními doplňky. In budou velké kožené kabelky s lesklými detaily. Ty mohou ženy snadno sladit i se svými šperky. Oblíbené tenisky mohou ženy nosit i k trapézovým a k lisovaným sukním s vyšším pasem. Tepláková souprava i trička s potiskem budou v dnešní době k teniskám vždy dobrou volbou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články