Jak užívat multivitamíny pro maximální vstřebatelnost a účinnost

                   

Užívání vitamínů může být skvělým způsobem, jak podpořit svůj organismus a poskytnout mu všechny důležité mikroživiny. Je však důležité podávat je správným způsobem. Přizpůsobte užívání doplňků stravy svému životnímu stylu a dosáhněte maximálních výhod.

Rozpustné v tucích

Mezi vitamíny rozpustné v tucích patří vitamín D, A, E a K. Pro maximální vstřebávání je nejlepší užívat tyto vitamíny po konzumaci potravin obsahujících tuk. Není jich přitom třeba mnoho. Vhodnou volbou je polotučné či plnotučné mléko, případně i jogurt, postačí malé množství. Potřebný tuk pro optimální vstřebání vitamínů může poskytnou i jakékoli jídlo připravené na oleji. Obecně lze tedy říci, že nejlepší je užívání po jídle.

Rozpustné ve vodě

Druhou skupinou jsou vitamíny rozpustné ve vodě. Mezi často užívané patří vitamíny C a B12, které pomáhají v boji s oslabenou imunitou a přispívají správnému průběhu mnoha procesů v našem organismu. Nejvhodnější je užívat je nalačno a zapít sklenicí vody. Vhodnou denní dobou je ráno, ideálně před snídaní. Vitamín B12 totiž může ovlivňovat spánek, není proto doporučováno podávat ho večer.

Multivitamíny

S multivitamíny to může být složitější – často totiž obsahují vitamíny rozpustné ve vodě i v tucích. Nejlepší je proto užívat je s jídlem, aby tuk napomohl vstřebávání, a zapít je dostatkem vody. Nicméně vitamíny rozpustné ve vodě se stejně nevstřebají tak dobře jako ty rozpustné v tucích. Pokud tedy vybíráte doplňky stravy pro sebe či multivitamíny pro děti, vybírejte kvalitní produkty. Doporučit lze lipozomální vitamíny, které mají vysokou vstřebatelnost.

Doplňky stravy jsou spolehlivým zdrojem vitamínů, nicméně jejich užívání je dobré konzultovat s lékařem. Mnoho mikroživin totiž získáváme z potravin, je proto důležité zvážit, zda je vhodná další suplementace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články