Jak správně prát bílé prádlo

Vyprat bílé prádlo nemusí být jednoduché. Často na něm zůstávají šedé nebo žluté skvrny. Podívejte se na snadnou metodu, se kterou je jednoduše eliminujete
i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Bílé prádlo je samozřejmě krásné, působí velmi luxusně a rozhodně má místo v každé domácnosti. Má však jednu velmi podstatnou nevýhodu – velmi obtížně se pere, a ještě hůře se udržuje jeho zářivě bílá barva po dlouhou dobu. A to ani nemluvíme o odstraňování skvrn z bílého prádla – to je teprve pohroma.iZdroj obrázku: Pixabay.com

Naučte se správně vyprat bílé prádlo

Je tedy lepší na bílé prádlo rezignovat? Ale vůbec ne! Musíte jen znát tyto snadné triky, které vám pomohou o bílé prádlo pečovat skutečně prvotřídně. Tento „francouzský“ způsob praní dokáže vrátit bílým věcem jejich původní vzhled a oslnivou čistotu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Žluté i šedé odstíny zmizí

Co budete potřebovat?

Připravte si:

  • 2 kovové nádoby (nejlepší je kbelík a menší kastrol)
  • 1/4 kusu běžného mýdla na prádlo
  • 5-7 krystalů manganistanu draselného

To je vše. Teď je jen potřeba pečlivě dodržet předepsaný postup. Nalijte 4–5 litrů vody do nádob, kbelík i hrnec položte na sporák a dejte vařit. Mezitím si nastrouhejte mýdlo na praní. Jakmile začne voda v nádobách vřít, stáhněte plamen a přidejte do vody v kbelíku krystaly manganistanu draselného.


iDokonalá čistota a bělost

Voda by měla získat hezkou růžovou barvu. Nastrouhané mýdlo zase rozpusťte v hrnci s vodou a míchejte, dokud se mýdlo úplně nerozpustí.

Dokonalá čistota a bělost

Nalijte mýdlový roztok do kbelíku s manganistanem draselným a dobře vše promíchejte. Ujistěte se, že jak krystaly, tak i mýdlo jsou dobře rozpuštěné. Bílé prádlo namočte do výsledného roztoku a nechte zde odpočívat po dobu 6–8 hodin.


iPozor na jemné tkaniny

Poté prádlo vyjměte, dejte jej do pračky a perte jej obvyklým způsobem, jakým to děláte vždy. Jenže tentokrát bude výsledek skutečně dokonalý. Už žádné zašedlé prádlo, jen bělostná čistota.

Pozor na jemné tkaniny

Metodu lze velmi snadno využívat na praní většiny bílého prádla. Ideální je zejména na ručníky nebo povlečení, ale hodí se i na běžné bavlněné oblečení.


iJen bělostná čistota

Pozor si dejte, pokud máte prádlo z velmi jemného materiálu, který vyžaduje speciální péči. V takovém případě je dobré prádlo naložit pouze do mýdlového roztoku a následně přeprat v ruce. Zabráníte tak poškození materiálu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 369 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Porcování melounu nikdy nebylo jednoduší. Jediný správný postup, při kterém nebudete celí ulepení a nezašpiníte kuchyň
Události247.cz
Oblíbené turistické destinace Čechů trápí požáry, vyžádaly si i několik obětí
JakZdravě.cz
Pozor na riskantní kombinace nejčastějších léků a doplňků stravy, které nikdy nesmíte polknou společně
VědaŽivě.cz
Fungování mozku dokazuje, že jsme schopni čehokoli. Proč přesto nejsou naše možnosti neomezené?