Jana ztratila peněženku a zloděj se s ní po chvilce snažil platit nákupy. Naštěstí ihned reagovala a zablokovala si ji

S nahlášením krádeže peněženky by lidé neměli podle policie otálet. Zejména když v ní nosí i doklady. Hrozí totiž, že by si na ně někdo mohl vzít půjčku nebo úvěr.

i Zdroj fotografie: Mercy/ Creative Commons Attribution 3.0
                   

Ztráta peněženky je nepříjemná peripetie, která dokáže člověka pěkně rozhodit. Většinou na to přijde totiž se zpožděním, což dává nepoctivému nálezci prostor, aby vyluxoval hotovost i karty a zneužil osobní doklady. Své o tom ví i čtenářka DámskéhoDeníku Jana P. z Prahy. „Chtěla jsem zaplatit nákupy na vánočních trzích a nenašla jsem peněženku v kabelce. Úplně jsem zpanikařila, polil mě studený pot. Nosím v ní i doklady,“ napsala nám do redakce.

S penězi se rozloučila, karty stihla zablokovat

Po prvotním šoku se paní Jana trochu vzpamatovala a začala jednat. Běžela do obchodu, kde předtím nakupovala, zda tam peněženku omylem nenechala, ale bohužel tam nebyla. Neúspěšně skončila i prohlídka automobilu. „Myslela jsem si, jestli třeba nevypadla někam pod sedačku, ale nikde nic. Pak mi došlo, že jsem ji opravdu ztratila nebo mi ji ukradl nějaký kapsář. Chvilku jsem byla jako opařená a vůbec jsem nevěděla, co mám dělat,“ uvedla čtenářka. Podle policie jsou každé tři dny okradeni o peněženku dva lidé, ale obětí je zřejmě víc, protože někteří lidé to nenahlásí.

S hotovostí, kterou v peněžence čtenářka měla, se rozloučila. „Za blbost se platí, takže peníze musím oželet. Horší bylo, že jsem tam měla také platební karty, kreditku, občanku i řidičák,“ popsala paní Jana. Oprávněně měla strach, že by karty i doklady mohl někdo zneužít. „Zavolala jsem do banky a karty zablokovala. Pak jsem spěchala na policii kvůli dokladům,“ dodala s tím, že měla štěstí. Později se dozvěděla, že její zablokovanou kartou se snažil zloděj zaplatit nákupy.

Nahlášení ztráty nebo krádeže není radno odkládat

Nepříjemný incident zanechal v paní Janě hořkou pachuť. „Sice mě to ještě bude stát různé poplatky a obíhání úřadů, ale za chyby se holt platí. Jsem ale smutná a zklamaná z lidí. Slušný člověk přece peněženku, která mu nepatří, odnese na policii nebo ji předá strážníkům,“ stěžuje si čtenářka. Přesně tak se třeba zachovali poctiví teenageři, o kterých jsme psali na DámskémDeníku. Případy, kdy nálezce věc prostě nevrátí, nejsou podle policie ojedinělé.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při ztrátě nebo odcizení dokladů lidem ještě navíc hrozí zneužití osobních údajů. „Nahlášení krádeže nebo ztráty dokladů rozhodně neodkládejte. Osoba, která se vašeho dokladu zmocní, ho může použít například při sjednávání půjčky nebo zneužít při páchání jiné trestné činnosti. Domů vám například mohou přijít účty za služby, které jste si nikdy neobjednali, ale byly uzavřené na váš doklad. Pokud doklad nebude hlášený jako ztracený, případně odcizený, můžete se dostat do značných nepříjemností,“ uvedl mluvčí plzeňské policie Jakub Hrubý.

Jak byste si poradili v podobné situaci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články