Ztráta domácího mazlíčka je bolestivější zkušenost, než si lidé myslí. Má zásadní vliv na psychiku

Kdo měl někdy nějakého domácího mazlíčka, tak ten moc dobře ví, že bolest z jeho ztráty je mnohdy srovnatelná s bolestí, kterou cítíme, pokud nás opustí někdo blízký.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Domácí mazlíčci se, a to hlavně v posledních letech, stávají rovnocennými členy naší domácnosti. Často se k jejich pořízení uchylujeme místo vlastních potomků nebo naopak ve stáří, abychom se necítili osaměle. Jejich úmrtí je pro nás velmi emotivní události, která je mnohdy velmi obtížné zvládnout. 

Prožíváme s nimi celý jejich život

Život domácích mazlíčků je ve většině případů kratší, než je ten náš. Prožíváme s nimi jejich první kroky, dospívání, ale i stáří. Na jejich výchovu a výcvik obětujeme velké množství času, ale i finančních prostředků. Oni nám to oplací svou láskou, loajalitou a společně strávenými chvílemi. Často prodají i nějakou lumpárnu, to ale ke společnému soužití patří a my sami se jim po odeznění prvotního naštvaní často velmi smějeme. 

iZdroj fotografie: Pexels

Pro osamělé lidi je jejich domácí mazlíček často jediným přítelem. Proto je pro ně jeho ztráta velmi traumatizující událostí, se kterou nejsou schopni se hned vyrovnat a často mohou upadat do depresí. Mnoho lidí emoce, které tuto ztrátu doprovázejí, přehlíží nebo dokonce zesměšňuje. Pár vědců z univerzity v Novém Mexiku se na její zkoumání zaměřilo. 

Ztráta  nejlepšího přítele je nepopsatelná 

Vědci z katedry psychologie se rozhodli prozkoumat rozsah pocitu, kteří cítí majitelé po smrti domácího mazlíčka. Ptali se vybraných majitelů na jejich pocity. Všichni majitelé zapojení do této studie se shodli, že jejich bolest byla příliš intenzivní a hluboká. Z výsledků vyšlo také najevo, že bolest, kterou pociťujeme i ztrátě domácího mazlíčka trvá delší dobu, než při ztrátě vzdáleného člena rodiny. 

iZdroj fotografie: Pexels

Mnoho lidí odpovědělo, že nelze srovnávat bolest ze ztráty milovaného člověka s bolestí, kterou cítí po smrti domácího mazlíčka. Vliv na to může mít i to, že neztrácíme pouze zvířecího společníka, ale také nejlepšího přítele a spřízněnou duši. Propojení mezi některými majiteli a jejich zvířaty je až neskutečné a těžko si dovedeme představit bolest, kterou jejich odchod pro ně znamená. Depresivní stav, který po úmrtí jednoho z nich nastává, je mnohdy oboustranný. 

Zdroj: Healthy Food House

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články