Důchodce podepsal pracovní smlouvu. Stát ho ale kvůli novým podmínkám obral. Z výplaty neuvidí nic

Změny, které přináší novela zákona, se možná dotknou i vás. Dejte si tedy pozor, abyste zbytečně nepřišli o vydělané peníze. Jako senior pracující na DPP.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Úpravy v zákoníku práce, které byly před nedávnem schváleny, přinesou mnoho změn. Ty se dotknou jak zaměstnanců, jež pracují na hlavní pracovní poměr, tak i těch, kteří pracují na dohodu. Takovýchto lidí pravděpodobně značně ubude, protože se zaměstnavatelům již tyto typy smluv úplně nevyplatí. Dohodu o provedení práce či pracovní činnosti (DPP a DPČ) využívají ve většině případů důchodci či maminky na rodičovské dovolené.

Novela v zákoníku práce přináší spoustu změn

Novela zákona týkající se pracovních smluv na dohodu přináší pro zaměstnance, kteří využívají DPP či DPČ, velké zvýhodnění oproti staré verzi. Díky ní budou mít sice nárok na dovolenou a příplatky za práci o víkendech, svátcích, v nočních hodinách a přesčasy, na druhou stranu ale přináší také povinnosti, které takto zaměstnaný člověk bude muset dodržovat. Jak informoval také web Peníze, kvůli změnám si již nevydělají tolik peněz jako dosud. V určitých případech budou muset odvádět sociální a zdravotní pojištění.

Pokud tedy pracovník na DPP, jenž je zaměstnán u jednoho zaměstnavatele, vydělá více než 25 % průměrné mzdy (ta je pro příští rok stanovena na 43 967 Kč), bude povinen státu odvést sociální pojištění. V případě, že má člověk uzavřeno více dohod o provedení práce u několika zaměstnavatelů, je zde hranice ve výši 40 %. Jestli se vás tedy tyto změny týkají a chcete se vyhnout povinným odvodům financí, můžete si vydělat v prvním případě maximálně 10 991 Kč za měsíc, v druhém případě potom 17 500 Kč.

Chtěl si přivydělat, o velkou část peněz však přišel

Kvůli těmto změnám proto přišel senior o spoustu vydělaných peněz, které mu již nikdo nevrátí. Chtěl si ke starobnímu důchodu vydělat nějaké finance navíc, proto podepsal dohodu o provedení práce. Aby dostal co nejvíce peněz, odpracoval spoustu hodin navíc. Tím však překročil stanovenou hranici, a tak nyní musí státu odvést 7,1 procent ze své mzdy. Dalších 24,8 procent za něj hradí zaměstnavatel. Tato novela má tedy svá pro i proti, je nutné, aby si před podpisem DPP či DPČ pracovník rozmyslel, zda se mu daná smlouva vyplatí.

Peníze v ruce iZdroj fotografie: Depositphotos
Kvůli změnám v dohodě o provedení práce přišel o peníze

„Chtěl jsem si přivydělat před Vánoci, abych mohl vnoučatům koupit více dárků. Kvůli zdražování už mi nic moc nezbývá. To jsem ale nečekal, že dopadnu takto. Asi se na brigádu vykašlu a budu raději doma,“ nechal se slyšet pan Karel J. z Pardubic. Jak sám uvedl, nejen zdražování jej donutilo jít znovu pracovat. Stejně na tom byl i senior, který se ze stejného důvodu nechal zaměstnat jako uklízeč ve škole, o jeho příběhu jsme se již na DámskémDeníku zmiňovali.

Novela zákona také přináší zaměstnanci, jenž má smlouvu na dohodu, možnost požádat zaměstnavatele po šesti odpracovaných měsících o běžný pracovní poměr. Ten však jeho žádosti nemusí vyhovět. V takovém případě je ale nutné, aby mu své odmítnutí písemně zdůvodnil. Pro zaměstnavatele ale zůstává výhoda v tom, že se svým zaměstnancem na DPP či DPČ může kdykoli ukončit pracovní poměr z jakéhokoli důvodu, nebo i zcela bezdůvodně, o čemž se zmiňuje také web SeznamZprávy.

Co říkáte na tyto změny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články