Mladá žena se cítí být zahnaná do kouta. „Mám chuť z této země utéct. Vydělávám jen na složenky,“ říká

Stoupající náklady na bydlení drtí nejeden rodinný rozpočet. Spousta lidí, kteří žijí sami, musí mít několik zaměstnání, aby vše finančně utáhli. Všechno ostatní musí jít stranou.

peníze i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Spousta lidí cítí frustraci ze svého života. Mají pocit, že nedává smysl. Každý den se honí v práci, aby vydělali peníze na nejnutnější životní náklady, jako je bydlení nebo jídlo, a na zábavu, poznávání nových lidí či návštěvu rodiny nezbývá čas ani prostředky. „Stále častěji mám chuť koupit si letenku a odjet na druhý konec světa. Tam, kde je teplo a teplé moře. Nemám sny, nemám plány, přemýšlím, jak přežít,“ napsala do redakce čtenářka Hana.

Na nečekané výdaje si musí půjčovat

Svobodná 32letá žena žije v české metropoli, ale pochází z Moravy. Rodiče chtěli, aby Hana měla vzdělání a nemusela se celý život dřít jako oni. Podporovali ji během studií, a když se po škole usídlila v Praze, kde je více možností najít uplatnění, pomohli jí finančně i s bydlením. Nevyhnula se ale hypotéce. „Ještě nedávno jsem splácela přes 6 500 korun měsíčně, teď je to ale dvojnásobek. Abych to zvládla, musela jsem vždycky mít dvě zaměstnání,“ vypráví Hana.

Přestože ji v práci povýšili a má dobrý plat, zvýšené splátky za bydlení a velké zdražování jí hodně komplikují život. Na hrazení všech výloh je sama. „Na jídlo, nájem a benzín do starého auta, které potřebuji k dojíždění do práce, mi zbývá na celý měsíc necelých sedm tisíc,“ vysvětluje Hana s tím, že má hrůzu z toho, když se letité auto porouchá. Pak si totiž musí půjčovat peníze od přátel. Že by si našla partnera, aby se o náklady měla s kým dělit, už nedoufá.

prázdná růžová peněženka mladé ženy iZdroj fotografie: Depositphotos

Na dovolené nebyla, ani nepamatuje

Ani dobře placené místo ji v současnosti neuživí. Musí si přivydělávat po večerech a o sobotách. Po náročném týdnu v neděli odpočívá, uklízí a pere. „Nikam nechodím, nemám s kým jít ven, ani nemám kde někoho potkat. Na založení rodiny už nepomýšlím,“ vypráví vyčerpaná žena. Řeší už jenom to, jak v době dramaticky rostoucí splátky hypotéky, poplatků za nájem, energie, internet nebo benzín, se svým rozpočtem vyjde. „Upřímně řečeno, mám všeho dost, jsem unavená, rezignovaná, někdy naštvaná. Takhle můj život vypadat neměl,“ konstatuje Hana.

Přitom to není tak dávno, kdy po dokončení studií ještě byla plná energie, snů a plánů. „Dnes mi dochází energie, jsou dny, kdy se mi ani nechce žít,“ říká Hana. Ve složité situaci jí nemohou pomoci rodiče, protože nemají peníze. Mohla by se k nim přestěhovat a dělit se o náklady na jídlo a bydlení, ale na moravském venkově by nenašla pracovní uplatnění. „Nepamatuji si, kdy jsem byla na dovolené. Dvakrát do roka se dostanu jen za rodiči, kde si trochu odpočinu, a domů se vracím se zásobami jídla od maminky,“ vypráví Hana.

Silueta ženy iZdroj fotografie: Depositphotos

Nechce pracovat jen kvůli placení poplatků

Žije kvůli životním nákladům v permanentním stresu. Bojí se jít i na nemocenskou, aby nepřišla o místo. „Upřímně řečeno, už toho mám dost. A co hůř, nevidím žádnou perspektivu. Takže někdy mě napadne, že bych prodala byt, abych splatila tu zatracenou půjčku, sbalila si batoh a odletěla někam daleko, do tepla k moři, kde bych si našla práci a v klidu žila,“ popisuje Hana s tím, že chce zase vstávat s úsměvem. „Nechci pracovat jen kvůli placení složenek. V takovém životě nevidím žádný smysl,“ dodává.

Co říkáte na myšlenky mladé ženy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články