Pětačtyřicetiletá matka si u lékaře vyslechla zdrcující diagnózu. Nyní varuje všechny ostatní před příznaky, které by nikdy neměli podceňovat.
Samantha Walker se v posledních letech necítila úplně nejlépe. Často zapomínala na věci, o kterých se bavila předchozí den, a pomalu ani nedokázala vést rozhovor se svými nejbližšími. V dubnu 2025 se proto vydala k lékaři, který jí oznámil šokující diagnózu. U pětačtyřicetileté matky došlo k rozvoji obávané Alzheimerovy choroby.
Zdrcující zjištění u lékaře
Diagnóza Samanthu okamžitě zdrtila. Uvědomila si, že její dny jsou sečteny a nejspíše již neuvidí vyrůstat svého syna. Po návštěvě lékaře také dlouho přemýšlela nad tím, proč si nevšimla žádných příznaků, ovšem postupem času jí začalo vše docházet.
Pětačtyřicetiletá matka si při pohledu do minulosti uvědomila, že často zapomínala celé rozhovory. „Kamarádka se mě zeptala, jestli jsem dokončila nějaký úkol, o který mě požádala, a já neměla tušení, o čem mluví, i když jsme o tom mluvily den předtím,“ vysvětlila podle serveru Twice. Problém jí dělalo také udržení pozornosti při sledování filmů.
Příznaky, které by nikdo neměl ignorovat
„Mohla jsem se jeden den dívat na film a pak se na něj dívat znovu druhý den a stále mě překvapovaly zvraty a obraty. Ztrácela jsem slova alarmující rychlostí a měla jsem problém udržet krok s konverzací. Byla jsem uprostřed rozhovoru a pak jsem zapomněla, o čem jsem mluvila,“ dodala žena s tím, že by tyto příznaky neměl nikdo podceňovat.
Samantha rovněž přiznala, že po diagnóze uvažovala o asistované sebevraždě. Chtěla tím totiž ušetřit rodině bolest, ale nakonec se rozhodla užívat si života naplno, dokud to ještě jde. Podle webu Healthline sice bývá průměrná délka života člověka s Alzheimerovou chorobou osm až deset let po diagnóze, ale někteří pacienti mohou žít dále i dvacet let.