Její sestra nemohla mít děti, a tak jí darovala svou dělohu. V medicíně jde o průlom

Obě sestry byly na operačním sále celkem 17 hodin. Podle chirurgů se transplantace zdařila a žena má ty nejlepší vyhlídky na to, aby prostřednictvím umělého oplodnění otěhotněla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Unikátní transplantaci dělohy provedli britští chirurgové. Náročná operace, která je vůbec první svého druhu ve Spojeném království, trvala celkem 17 hodin. Orgán darovala 34leté ženě, která se narodila s nedostatečně vyvinutou dělohou, její o 6 let starší sestra. Na světě bylo podobných transplantací uskutečněno pouze devadesát. Provedli ji i čeští chirurgové z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.

Pacientka byla v sedmém nebi

Tisícům neplodných žen se otevřela možnost mít vlastní děti. Zákrok ve Velké Británii provedli lékaři Churchillovy nemocnice v Oxfordu už v únoru. Informovali o něm ale až nyní, protože chtěli mít jistotu, že rekonvalescence bude úspěšná a že se transplantovaný orgán ujme. „Složitá operace, při které byla dárkyni odebrána děloha a voperována 34leté ženě, si vyžádala dva týmy, osm chirurgů pracujících na sousedních operačních sálech a trvala celkem více než 17 hodin,“ cituje TheGuardian jednoho z lékařů.

Vyjmutí orgánu zabralo přes 8 hodin a transplantace zhruba 9 hodin. Přestože zákrok trval déle, než lékaři plánovali, všechno proběhlo podle očekávání a implantovaný orgán je plně funkční. Příjemkyně se po operaci cítila dobře.Byla naprosto v sedmém nebi, velmi šťastná a doufá, že bude moci mít ne jedno, ale dvě děti. Její děloha funguje perfektně a my velmi pečlivě sledujeme její vývoj,“ řekla lékařka Oxfordského transplantačního centra Isabel Quirogaová. Po úspěšné operaci byla žena propuštěna z nemocnice po 10 dnech a dárkyně orgánu už po pěti.

Rodit bude muset císařským řezem

Žena, které lékaři voperovali dělohu, má Mayer-Rokitansky-Küster-Hauserův syndrom, což je vzácné onemocnění, které postihuje přibližně jednu z 5 000 žen. Narodí se s nedostatečně vyvinutou nebo chybějící dělohou. Příjemkyně orgánu má ale funkční vaječníky, ze kterých jí byla odebrána vajíčka. Chirurg Richard Smith z londýnské kliniky pro léčbu neplodnosti uvedl, že vzhledem k tomu, že transplantovaná děloha u ní funguje přesně tak, jak má, jsou plány na umělé oplodnění na dobré cestě.

Za několik měsíců lékaři plánují, že ženě implantují jedno z pěti zmrazených embryí. Podle jejich odhadu existuje 80% šance, že se 34leté ženě podaří plod donosit. Po celou dobu těhotenství bude ale muset užívat imunosupresiva, aby její tělo dárcovský orgán neodmítlo. Kvůli zatížení dělohy bude rovněž nutné každé její těhotenství ukončit ve 37. týdnu císařským řezem. V Česku podstoupila transplantaci dělohy 27letá žena v roce 2017 a o dva roky později porodila. Orgán byl od zemřelé pacientky.

Co říkáte na medicínské transplantační pokroky?

Zdroj: TheGuardian
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články