Další obrovská ztráta pro filmový svět. Navždy nás opustil nejlepší scénárista, kterého kdy Česko mělo

Jeden z nejlepších a nejtalentovanějších scénáristů odešel na věčnost. Česko se tak zahalilo do smutku.

Hořící svíčky ve tmě i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Český filmový svět se zahalil do smutku. Do uměleckého nebe odešel velmi talentovaný scénárista, který stál za zrodem jedné z nejlepších českých hereček. Jeho tvorba byla opravdu rozsáhlá a oblíbená. Tento umělec podlehl vážné nemoci ve velmi úctyhodném věku. Smrt tohoto velikána oplakávají nejen příbuzní, přátelé a kolegové, ale také široká veřejnost.

S umělcem se rodina rozloučila v soukromí

Nejen skvělý scénárista, ale také filmový a divadelní publicista, spisovatel, knižní nakladatel a dramatik, navíc, jak píše i web DivadelníNoviny, šéfredaktor čtvrtletníku Dramatické umění, to vše byl Aleš Fuchs, který odešel na věčnost v nedožitých dvaadevadesáti letech. Minulý měsíc podlehl dlouhé vážné nemoci. Rozloučení s ním však proběhlo jen v úzkém rodinném kruhu, nebyl tedy pořádán veřejný pohřeb.

Již jako mladý věděl, že se stane umělcem, a tak se vydal studovat divadelní vědu na bratislavské VŠMU. Univerzitu ukončil doktorátem z filozofie. Krátce po dostudování začal svou publicistickou kariéru, psal do mnoha novin, mezi něž patřila periodika Lidová demokracie, Divadelní noviny, Hlas ľudu. Stál také u zrodu týdeníku Zítřek, který byl ovšem rok po svém založení zakázán, což zmiňuje i web TN.

Díky jeho tvorbě se proslavila Libuše Šafránková

Později se Fuchs rozhodl vytvářet scénáře k televizním filmům, ovšem kvůli tehdejšímu režimu musel využívat pseudonym. Díky dílu Modrý vrabec stál u zrodu herečky Libuše Šafránkové, která si v tomto snímku střihla velkou roli, tehdy svou čtvrtou. Mezi jeho nejznámější dramatické tituly patří jistě Noční eskorta a Příběhy z Dekameronu, které byly uvedeny hned v několika divadlech.

Svíčka a filmová klapka iZdroj fotografie: Depositphotos

V poslední době se ovšem Fuchs věnoval tvorbě knihy o životě Adiny Mandlové, se kterou se setkal krátce po sametové revoluci. Tuto známou herečku obdivoval, je tedy velká škoda, že své dílo nedokončil. Do filmového nebe tak odešel za mnoha svými kolegy a ostatními umělci, mezi které se řadí i Aťka Janoušková, o jejímž úmrtí jsme vás na DámskémDeníku nedávno informovali.

Jaké dílo tohoto umělce jste měli možnost číst či zhlédnout?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články