Do nebe odešla jedna z nejmilovanějších osobností Česka. Herečka propůjčila svůj hlas spoustě našich pohádek

Na prknech, která znamenají svět, se vzrůstem malá herečka a zpěvačka objevila už ve svých jedenácti letech. Kvůli původu své rodiny ale byla donucena odejít.

Herečka a dabérka Aťka Janoušková i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Generace diváků zbožňují roztomilé pohádkové Včelí medvídky, Broučky nebo včelku Máju, kterým propůjčila svůj nezaměnitelný hlas. Přestože byla neustále usměvavá a pozitivně naladěná, život se s patrně nejmenší českou herečkou, dabérkou a zpěvačkou Aťkou Janouškovou (†88) příliš nemazlil. Bojovala s poruchou růstu, tatínek zemřel v koncentračním táboře a tragédie ji připravila o životní lásku.

Oblíbené herečce puklo srdce

Před pěti lety zasáhla smutná zpráva o skonu energické umělkyně celé Česko. Zemřela v osamění krátce před svými 89. narozeninami, na jejichž oslavu se prý velmi těšila, ve svém bytě v pražských Strašnicích. Její bezvládné tělo bylo nalezeno až po čtyřech dnech. Objevila ho policie, kterou přivolali známí herečky, kterým se několik dní neozývala. „Aťce puklo srdce. Předtím prodělala plicní embolii,“ svěřil se Blesku její kamarád Lubomír Zemanovec.

Hořící

Oblíbená česká herečka a zpěvačka na nás bude koukat už jen z nebe. Fanoušci i kolegové jsou zdrcení

Herečka žila sama a poslední roky ani moc nevycházela z bytu, protože si prý vystačila se svou velkou knihovnou. Nikdy se nevdala a neměla děti. V soukromém životě totiž neměla moc štěstí. Její osudovou láskou byl muzikant Josef Poslední. Při tragické havárii autobusu v roce 1968 v Mongolsku, kde byl s orchestrem na turné, zahynul. Dalšího muže do svého srdce už nepustila a žila osaměle.

Kvůli výšce brala růstové hormony

Ani dětství oblíbené herečky a zpěvačky nebylo zrovna idylické. Ještě před tím, než začala chodit do školy, se dozvěděla, že trpí poruchou růstu. Nechtěla se s tím smířit, a tak s rodiči hledali řešení. Všechno bylo marné. Nepomohla ani léčba růstovými hormony. „Vyrůst za rok o dva tři centimetry, to mě nebavilo,“ řekla před lety Janoušková s humorem sobě vlastním webu Vlasta. Kvůli onemocnění vyrostla jen do výšky 120 centimetrů.

Milovala balet a hraní v divadle. Už v jedenácti letech se dostala na jeviště nejprestižnější tuzemské scény. Z Národního divadla však musela v roce 1942 odejít, protože pocházela z židovské rodiny. Gestapo odvedlo její rodiče, kteří skončili v koncentračních táborech. Tatínek nacistické peklo nepřežil. Návrat maminky byl malý zázrak. Po válce se Janoušková vrátila do divadla. Zahrála si také ve filmech Ať žijí duchové! nebo Amadeus. Nejvíce se ale proslavila jako dabérka. Je držitelkou dabingové ceny Františka Filipovského.

Co říkáte na pohnutý osud skvělé herečky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články