4 roky od odchodu Mistra z tohoto světa. Takto na něj vzpomínají slavní

Přestože od smrti hudební legendy uplyne letos v říjnu už pět let, spousta fanoušků a přátel na noblesního zdvořilého gentlemana nemůže zapomenout.

Zpěvák Karel Gott na premiéře pohádky i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Start nového roku vybízí k předsevzetím, ale také k bilancování a ke vzpomínkám. I na ty, kteří desetiletí byli součástí našich životů, ale už opustili tento svět. Letos to bude pět let, kdy odešel do hudebního nebe legendární zpěvák Karel Gott, který v osmdesáti letech prohrál boj s akutní leukémií. Jeho hity znají generace fanoušků, kteří na něj často vzpomínají. Stejně tak jeho přátelé.

Nikdy neodmítl fanoušky

Jakýsi nostalgický smutek i více než čtyři roky od Mistrovy smrti cítí také lidé, kteří ho osobně neznali, což je podle moderátora Libora Boučka celkem pochopitelné. „Odešla totiž součást života každého z nás. Nejčastější návštěvník našeho obýváku přes televizní obrazovku. Osobnost, kterou si částečně zprivatizoval každý,“ uvedl před časem pro Blesk s tím, že pro něj byl legendární zpěvák především vzorem gentlemana.

Další z hudebních ikon Marta Kubišová se s mladičkým zpěvákem seznámila v roce 1964 v televizním pořadu Vysílá studio A v pražském Karlíně. „Káju obdivuju za jeho sílu. Byl nesmírně statečný a dokázal se prát se svou chorobou s noblesou. Nikdy nefňukal, nenaříkal, nestěžoval si,“ řekla zpěvačka Novinkám. „Byl profík a byl nesmírně zdvořilý. Nikdy neodmítl fanoušky, vždycky byl vstřícný k novinářům a milý k lidem kolem sebe,“ dodala.

Karel Gott s Martou Kubišovou iZdroj fotografie: Nextfoto

Byl neuvěřitelně skromný a pozorný

Smysl pro humor a nadhled legendárního zpěváka oceňuje režisér Zdeněk Troška, který idola mnoha generací obsadil i do svých snímků. V oblíbené pohádce Z pekla štěstí 2 si Gott zahrál dvojroli Pánaboha a Lucifera. Měl jsem štěstí, že jsem ho léta mohl znát. Karel Gott byl opravdu vzácný člověk, vzdělaný a inteligentní, a přitom neuvěřitelně skromný, pozorný a vlídný. Kdyby takových slušných lidí bylo více, dobře by bylo v naší zemi,“ zavzpomínal režisér.

Od šedesátých let vystupovala s ikonickým zpěvákem další hudební legenda Helena Vondráčková. „Já na něj vzpomínám a budu vzpomínat s láskou. Byl to velmi hodný, citlivý člověk, vždy ochoten pomoci komukoliv, kdo byl v nesnázích,“ citují zpěvačku Lidovky. Vzpomínat na svého zesnulého kamaráda nemusí populární saxofonista Felix Slováček. „Já si ho nemusím připomínat, já ho mám v sobě. Mám ho úplně pod kůží, já ho mám pořád v srdci,“ svěřil se hudebník.

Karel Gott v růžové košili

Karel Gott toužil po filmové roli. Už v roce 1993 prozradil tisku, že by si přál ztvárnit policistu

Obdivuji ho, miloval svou profesi

Vzorem byl Mistr pro další ze svých profesních kolegyň Lenku Filipovou. „Znala jsem ho od svých studentských let, kdy mi dal příležitost být jeho hostem a dal mi mnoho užitečných rad. Měla jsem příležitost se od něho hodně naučit. Vždycky jsem ho obdivovala a měla jsem k němu úctu. Dodnes. I když jsme si už jako kamarádi tykali. Byl to obdivuhodný, pokorný člověk, který miloval svoji profesi,“ řekla serveru zpěvačka a kytaristka.

Jakou písničku Karla Gotta si nejčastěji zabroukáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články