Navzdory tomu, že nic neudělala, byla přeřazená na jiné oddělení a uvažovala o výpovědi. Nebýt důvěry odhodlané kamarádky, nejspíš by se puncu zlodějky nezbavila.
Lidská mysl pracuje zvláštním způsobem. Má třeba tendenci nezapomínat křivdy a nespravedlnosti, které se člověku v životě staly. I když je potlačí i na dlouhé roky, čas od času se prostě vynoří třeba v podobě noční můry. Nedá se to ovládat. Své o tom ví i čtenářka DámskéhoDeníku Marcela D. ze severních Čech, která svůj příběh poslala do naší redakce. Vyjádřila v něm obavy, že vzpomínky na velmi nepříjemný incident, který se jí přihodil v zaměstnání, ji snad budou strašit do konce života.
Ztratil se lak na nehty a pár drobných
Hned po dokončení střední školy začala pracovat ve velké továrně. Byla nadšená z první práce i docela pyšná, že se stala součástí malého výrobního týmu, který pracoval s drahými kovy. Bylo v něm jen šest žen a dohled nad nimi měla mistrová. Marcela byla benjamínek, ke kterému se všichni chovali přátelsky a vstřícně. „Právě proto, že jsme pracovali se zlatem, stříbrem a podobně, nikdo zvenčí do našeho oddělení nesměl. Bylo malé, v podstatě šlo o jen o výrobní místnost, šatnu a kancelář,“ popisuje čtenářka.
Přestože vztahy na pracovištích nebývají vždy idylické, po třech letech jí práce šla skvěle od ruky, bavila ji a se svými kolegyněmi si dobře rozuměla. Na rozdíl od ženy, o níž psal DámskýDeník, která měla problém se zápachem spolupracovnice. Marcele se dařilo i v osobním životě. Vdala se a myslela si, že už nemůže být lépe. Všechno ale rychle nabralo jiný směr. „Jednoho dne o přestávce si jedna z kolegyň stěžovala, že se jí ze skříňky ztratil lak na nehty, a další, že jí chybí drobné, které měla v kapse kabátu,“ vzpomíná Marcela.
Lidé v továrně na ni koukali skrz prsty
Nezdálo se ale, že situace je nějak dramatická. V podstatě šlo o drobnosti, které se mohly někam zatoulat omylem. „Ani jedna z nás to nebrala vážně. Teprve když z peněženky mojí kolegyně a kamarádky Evy zmizel velký obnos, začalo jít do tuhého. Dodnes si pamatuji, jak plakala. Byla zoufalá, protože přišla o všechny peníze, které jí musely vystačit až do další výplaty,“ vypráví čtenářka. Incident ženy nahlásily mistrové, která věc předala nadřízenému, a začalo vyšetřování.
Do okruhu podezřelých se dostala mistrová a Marcela, protože ani jedné z nich se nic neztratilo. „Všechno pak šlo hrozně rychle. Vedoucí si mě zavolal do kanceláře a řekl, že ví, jak to bylo, a na žádost většiny mých kolegyň mě přeřazuje na jiné oddělení. Vysvětlovala jsem, že s těmi krádežemi nemám nic společného, ale nemohla jsem to nijak dokázat,“ stěžuje si Marcela s tím, že cítila obrovskou nespravedlnost. Navíc se po celé továrně rozkřiklo, že je zlodějka, a spousta lidí na ni koukala skrz prsty.
Nebýt kamarádky, byla by za zlodějku napořád
Cítila se ukřivděná a zoufalá. Přišla o práci, která ji bavila, i o dobrou pověst. „Byly chvíle, kdy jsem chtěla odejít z práce a už se tam nikdy nevrátit. Dodneška se mi o tom zdá,“ popisuje Marcela. Nebýt nápadu její kamarádky a bývalé kolegyně Evy, nejspíš by se té nálepky nikdy nezbavila. „Ona nevěřila, že jsem to udělala já. Byla jsem z oddělení pryč půl roku, když mi vyprávěla, že se znovu začaly ztrácet věci, a má prý nápad, jak skutečného zloděje odhalit,“ vzpomíná Marcela.
Byla už otupělá a moc od toho neočekávala. Byla zaskočená, když si ji za pár dní nechal zavolat vedoucí oddělení, ve kterém dřív pracovala. „Řekl, že mají skutečného zloděje. Omluvil se mi a nabídl mi zpátky původní místo,“ řekla Marcela. Ukázalo se, že past s označenou bankovkou, kterou nalíčila kamarádka, zabrala. Uvízla v ní mistrová a dostala výpověď. Marcela nabídku vrátit se na původní místo přijala. Na děsivou zkušenost ale nezapomene. „Je to hrozný pocit, když jste nevinní a nemůžete to dokázat,“ uzavřela čtenářka.