Rychle se podívejte do skříně, možná jste boháči. Kdo má doma tuhle misku, dostane miliony

Laik nemá šanci poznat pravou hodnotu některých starožitných věcí. Miska, která se prodávala v garážovém výprodeji, se ukázala být mimořádně vzácná. Je jich jen sedm.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Amatérský nadšenec do starožitností si v jednom garážovém výprodeji všiml malé misky se zvláštním modrým potiskem. Něco mu napovídalo, že by mohlo jít o vzácnější kousek, a tak ji koupil a odnesl domů. Jeho podezření později potvrdily expertky na starý čínský porcelán. Miska se nakonec vydražila za neuvěřitelných 16,5 milionu korun.

Fotky misky poslal do aukční síně

Muž, který pochopitelně nechtěl odhalit svou totožnost, přišel k misce v obyčejném výprodeji v oblasti New Haven v americkém Connecticutu. Zaplatil za ni necelých 800 Kč. Miska s modrým potiskem má průměr 16 cm a je zdobena ručně malovanými květinovými a dalšími vzory. Muž misku nafotil a e-mail s fotografiemi odeslal do aukční síně Sotheby’s v New Yorku, aby ji posoudili experti. Tady také později došlo k její dražbě.

Pečlivě si zkontrolujte obsah peněženek, možná skrývají poklad. Tyto mince z vás mohou udělat boháče

Angela McAteer a Hang Yin pracují pro tuto aukční síň jako expertky na čínský porcelán a umění. Ihned si uvědomily, že mají před sebou mimořádně vzácnou věc. Potvrdily pravost porcelánu a misku zařadily do raného období dynastie Ming. Takovýchto misek je na světě údajně pouhých sedm a většina z nich je v muzeích. Na území Spojených států tak byla tato miska jediná.

Miska se nakonec vydražila za miliony

„Oběma nám bylo okamžitě jasné, že se díváme na něco opravdu velmi, velmi výjimečného. Styl malby, tvar mísy, dokonce i jen ta modrá barva je zcela charakteristická pro porcelán z velmi raného 15. století,“ uvedla podle serveru India expertka Angela McAteer. Není se tak co divit, že miska si získala velkou pozornost a nakonec byla vydražena v přepočtu za 16,5 milionu korun.

starožitnosti iZdroj fotografie: Freepik
Mezi bezcennými kousky se může schovávat mimořádná vzácnost

„Pro nás jako specialisty je vždy opravdu vzrušující, když se zdánlivě z ničeho nic objeví kousek, o němž jsme ani nevěděli, že zde existuje,“ dodala Angela McAteer. Jak se miska ocitla v obyčejném výprodeji v Connecticutu, neumí vysvětlit. Předpokládá však, že se jedná o kousek porcelánu, který se dědil z generace na generaci, aniž by rodina tušila, jak vzácnou věc si předávají.

Ačkoliv vás v titulku nabádáme, ať prohledáte skříň, pravděpodobnost, že byste narazili zrovna na tuto misku, je opravdu minimální. To však neznamená, že některá věc z dědictví po vašich předcích nemůže být opravdu vzácná. I ve výprodejích a na bleších trzích se dá stále narazit na opravdové poklady. Jako se to stalo této milovnici bleších trhů, o které jsme nedávno na DámskémDeníku psali.

Co říkáte na takový cenný úlovek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články