Petr: Ráno na nás zvonil bezdomovec a dal nám celoživotní lekci. Myslel jsem, že se to stává jen ve filmech

O půl čtvrté ráno na ně zazvonil bezdomovec. O několik chvil později vystřídal negativní myšlenky úžas nad lidskou ochotou a dobrem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Byla středa velmi brzy ráno. Petr odhaduje, že mohlo být okolo půl čtvrté. S manželkou vstávají každý den až okolo šesté hodiny, takže byli poměrně nepříjemně překvapeni, když je probudil drnčivý zvuk. Potřebovali chvilku na vzpamatování a odhalení toho, co otravný zvuk vydává. Ukázalo se, že nejde o jejich obvyklý budík, ale zvonek u domovních dveří.

Šlo o bezdomovce

Petr neměl jinou možnost než vstát z postele a jít zjistit, kdo je tak brzo shání. Z domovního telefonu se dozvěděl, že mluví s mužem jménem Zbyněk. Zbyněk mu sdělil, že našel před domem peněženku. Petra ve spěchu nenapadlo zjišťovat, o čí peněženku jde, tak se oblékl a vyšel před dům. Hned na první pohled mu bylo jasné, že Zbyněk není běžný občan jejich města.

Uvědomil si, že jde o bezdomovce. Nejprve dal na první dojem a hlavou se mu začaly honit negativní myšlenky. Lidi jako Zbyněk měl spojené s alkoholismem a užíváním dalších omamných látek. Muž mu však předal peněženku i s vysvětlením. Jako obvykle brzy ráno před vyvážením popelnic procházel jejich obsah. V tom však narazil na již tolikrát zmíněnou peněženku.

Jídlo a oblečení

Netušil, komu patří. A tak zazvonil na první zvonek nejbližšího panelového domu, aby našel jejího majitele. Podle kartičky v peněžence poznal Petr, že patří jejich sousedce. Shodou okolností mu den předem sdělila, že byla v autobuse okradena, ale přišla na to, až když se vrátila domů s prázdnou kabelkou. Zloděj peněženku pravděpodobně někde pohodil.

iZdroj fotografie: iStock

Další osoba ji musela vzít a vyhodit do odpadu. Bohužel v ní již nebyly peníze. Naštěstí však obsahovala všechny důležité doklady a platební kartu. Sousedi měli z nálezu obrovskou radost. Zbyňkovi se odvděčili štědrým finančním příspěvkem na jídlo a oblečení. Ten jim ještě mezi řečí sdělil, že jde už o pátou peněženku, kterou takto našel a vrátil jeho majiteli.

Jak byste reagovali na sousedčině místě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články