Video: Prohledává popelnice u těchto supermarketů. Domů vždy nosí plné tašky

Dívka ukazuje, jak se dá ušetřit na jídle, když si půjdete prohrabat popelnice u supermarketů, kde jejich zaměstnanci vyhazují potraviny ještě vhodné ke konzumaci.

popelnice i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když člověk vidí někoho, kdo zrovna vybírá popelnice, rozhodně si o něm nemyslí zrovna dobré věci. Hlavou se mu honí myšlenky, že se určitě jedná o špinavého bezdomovce, který nedbá na hygienu, zapáchá a je třeba se mu vyhýbat. Nyní už to ale nemusí být pravda. Poslední dobou se totiž čím dál více rozšiřuje trend, který na videu představuje mladá tiktokerka.

Freeganismus je zatím pro mnohé neznámý pojem

Jedná se o tzv. freeganismus, což je pojem, o kterém zřejmě ještě mnoho lidí ani neslyšelo. Ve stručnosti se jedná o vytahování stále dobrých produktů vhodných ke konzumaci z košů a popelnic. Zastánci této ideologie jsou silně proti zbytečnému plýtvání a vyhazování předmětů, především tedy potravin. Jedna polská tiktokerka ukázala, jak tato činnost vypadá v praxi.

Na první pohled by se mohlo zdát, že jíst jídlo, které již někdo vyhodil do popelnice, je dost nechutné. Pokud se však dodrží správná pravidla, může být toto počínání velkým přínosem nejen pro životní prostředí, ale také pro rozpočet domácnosti. Nejde totiž o jen tak nějaké vybírání zbytků z jakékoli popelnice, ale o pečlivé prohledávání kontejnerů vedle supermarketů. Zde totiž zaměstnanci často vyhazují produkty, které již nesplňují nutné požadavky obchodních řetězců.

Mnoho lidí inspirovala k vyzkoušení této činnosti

Ve skutečnosti jsou ale stále ještě vhodné ke konzumaci. Dívčina videa jsou toho nejlepším důkazem a ukazují, že freeganismem se dá i uživit. V nahrávce ukázala, kolik ještě dobrého a chutného jídla se jí podařilo nasbírat za jednu noc. Takovéto množství potravin by pro dva lidi stačilo na několik dní. V kontejneru našla mnoho čerstvé zeleniny, kterou bylo potřeba pouze umýt. Domů si odnesla mrkve, papriky, brambory, petržel, ale také ovoce, jako například maliny. V odpadcích bylo ale také hodně mléčných výrobků, které byly podle ní vyhozeny zcela zbytečně.

@szmarta_ #pies #zerowaste #jedzenie #freegan #freeganizm #freeganizmpolska #freeganism #smieci #eko #capitalismdystopia #capitalism ♬ dźwięk oryginalny – szmarta

Její video vzbudilo na internetu bouřlivou vlnu emocí. Našli se tací, kteří kritizovali především nedostatečnou hygienu, mnoho lidí však litovalo toho, kolik stále dobrých produktů obchody vyhazují, místo toho, aby je věnovaly potřebným. Spoustu lidí však nahrávka velmi nadchla a přesvědčila, aby si tuto činnost také sami vyzkoušeli. Obzvláště v dnešní době, kdy je vše drahé, by nebylo špatné právě na jídle ušetřit.

Jaký máte názor na tuto činnost?

Zdroj: SzMarta
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články