Zvláštní kámen se jeho nálezce snažil všemožně rozbít. Byl totiž přesvědčený, že uvnitř je zlatý nuget. Nezabrala na něj ale pilka, bruska, vrtačka, kladivo, a dokonce ani kyselina.
Podivný kámen, který hledač kovů David Hole doma roky schovával, vypadal, jako když se v něm ukrývá zlatý valoun. Našel ho, když pátral ve žluté hlíně v regionálním parku Maryborough nedaleko Melbourne. Právě v této oblasti se v devatenáctém století odehrála slavná australská zlatá horečka. Nabízelo se tedy, že i jeho úlovek je zlato. Ukázalo se ale, že nález je mnohem zajímavější. Šlo totiž o horninu, která nepochází z této planety.
Kámen nerozlousklo ani kladivo
Neobvyklý poklad si hledač odnesl domů. Byl si jistý, že uvnitř těžkého načervenalého kamene je zlatý nuget. Pokusil se zvláštní hroudu všemožně rozbít. Podle serveru ScienceAlert to zkusil pilkou na kámen, úhlovou bruskou, vrtačkou i kladivem, ale marně. Bezradný nálezce dokonce kámen polil kyselinou, ale ani to se nesetkalo s úspěchem. Uložil tedy svůj prapodivný úlovek na poličku, kde se na něj roky jen prášilo.
Zvědavost ale hledače nakonec přivedla až do Melbournského muzea. Tam se ukázalo, že skutečně našel velmi vzácnou věc. Nebyla to ale hrouda zlata, nýbrž meteorit. „Má charakteristický plastický, důlkovitý vzhled. Ten vzniká při průletu atmosférou. Roztaví se a atmosféra ho vytvaruje. Prohlédl jsem si spoustu hornin, které lidé považují za meteority, ale za 37 let praxe jsem narazil jen na dva pravé meteority,“ cituje muzejního geologa Dermota Henryho britský deník Mirror.
Vzácný meteorit je starý 4,6 miliardy let
Meteorit nalezený v Maryborough váží 17 kilogramů. Podle odhadu vědců je starý 4,6 miliardy let. Analýza datování pomocí uhlíku naznačuje, že meteorit je na Zemi sto až tisíc let. „Meteority jsou nejlevnější formou výzkumu vesmíru. Přenášejí nás zpět v čase a poskytují nám vodítka o stáří, vzniku a chemickém složení naší sluneční soustavy, včetně Země,“ vysvětlil serveru geolog s tím, že meteorit z Maryborough nejspíš pochází z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.
Podle vědců je nález meteoritu cennější, než kdyby šlo o zlato. „Pro vědu je neocenitelný. Jedná se teprve o sedmnáctý meteorit nalezený v australském státě Victoria, zatímco zlatých nugetů byly nalezeny tisíce,“ podotkl Henry. Jeho hodnota se dá odhadnout i v penězích. Podle odborníků je cena meteoritu, který byl vystavován v Německu a vážil 3,5 kilogramu, zhruba 9,6 milionu korun. Z těchto výpočtů podle serveru vyplývá, že by hodnota meteoritu z Maryborough byla téměř 48,5 milionu korun.