Velké změny pro majitele aut: Kdo má vozidlo, bude mít zákaz 1 den v týdnu řídit. Kdy to začne platit?

Silniční pravidla i podmínky pro provoz automobilů se neustále mění a upřesňují. Velké změny čekají naše zahraniční sousedy, kteří nejspíš nebudou moci jeden den v týdnu řídit.

i Zdroj fotografie: Bazi/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Pro většinu lidí je auto nedílnou součástí života, bez jeho pomoci si neumí představit ani jediný den. Přestože lze využít služeb hromadné dopravy, využívání vlastního automobilu je mnohem jednodušší a pohodlnější. Podle odborníků na ekologii je však houstnoucí provoz na silnicích obrovskou zátěží pro životní prostředí. Podle webu Auto-Mania přišli rakouští zákonodárci s návrhem zákazu řízení jeden den v týdnu. Sami jsme zvědaví, jak to nakonec dopadne a doufáme, že se to České republice obloukem vyhne.

V Rakousku se s řidiči nepářou

Přestože se jedná hned o sousední zemi, její zákony se v mnohém liší. Nejinak tomu je i v případě silničních zákonů. Pokud například vlastníte řidičský průkaz déle než 2 roky, můžete řídit i s množstvím 0,49 promile alkoholu v krvi. Od 0,5 promile však hrozí vysoké pokuty a úbytek bodů. Přitom jízda pod vlivem může mít často katastrofální následky, jak jsme už dříve na DámskémDeníku psali.

Kromě vysokých pokut, které mají řidiče odrazovat od porušování stanovených předpisů, za překročení rychlosti riskujete zabavení vozidla a za pískající gumy pokutu až ve výši 10 000 eur (přes 245 000 Kč). V Rakousku platí také vysoká daň za registraci nových aut, které jsou vybavené spalovacími motory. Naopak se prostřednictvím dotací snaží běžné občany motivovat k nákupu elektromobilů a jiných alternativních vozů.

auto iZdroj fotografie: Depositphotos
V Rakousku chtějí zakázat řídit auto jeden den v týdnu. Většina občanů je však proti

Návrh na zákaz řízení v neděli

Podle webu AutoJournal s návrhem přišla rakouská ministryně životního prostředí a dopravy Leonore Gewessler ze strany Zelených. Snaží se tím reagovat na změnu klimatu a zmírnit negativní dopad lidské činnosti na životní prostředí. Zároveň je tento krok opatřením vedoucím ke zkvalitnění ovzduší a snížení produkovaných emisí.

Podle všeho však tento návrh procesem schválení neprojde. Nesouhlasí s ním nejen sami občané, ale ani politikům se příliš nezamlouvá. V roce 1974 si přitom už Rakousko vyzkoušelo zákaz řízení v neděli, ale vydržel jen 5 týdnů. V minulém roce o podobném opatření uvažovalo i Německo, avšak taktéž neúspěšně. Není divu, že je většina lidí proti, podobně jako naše čtenářka Simona T. z Příbrami: „Je to nesmysl, zakazovat lidem řídit v neděli. Měli by najít lepší způsob, jak zlepšit kvalitu ovzduší a neomezovat život běžných občanů.“

Co si o tomto zákazu myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Míša Kvapilová

Zobrazit další články