Všeobecná zdravotní pojišťovna varuje před podvodnými e-maily, které se z klientů snaží vytáhnout platební údaje. Rozeslalo se jich až sto tisíc.
VZP zaregistrovala množství příchozích hovorů, v nichž si klienti stěžovali na zvláštní e-maily, které jim od pojišťovny měly přijít. Záhy došlo ke zjištění, že se jedná o velký podvod, který se z nich snaží vytáhnout platební údaje. Jak se dozvěděla redakce webu Dámský Deník, rozesláno bylo skoro sto tisíc zpráv a plno lidí již bylo okradeno.
Varování VZP před podvodnými e-maily
Podvodné e-maily, které se vydávají za Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, přišly desítkám tisíc Čechů. Ředitel Odboru bezpečnosti VZP Jan Svoboda proto vydal apel na všechny klienty, aby na takové zprávy neodpovídali a za žádných okolností v reakci na ně neposkytovali své bankovní údaje. Mohli by totiž jinak přijít o všechny své úspory.
„Falešné doručenky o údajné refundaci přeplatků dorazily jen během 48 hodin odhadem až na sto tisíc e-mailových adres. Cílem je opět získání přístupu k bankovním účtům příjemců e-mailu. Z množství reakcí i dotazů na call centru VZP ČR v posledních měsících je zřejmé, že se to bohužel v řadě případů podvodníkům skutečně podařilo,“ upozornila VZP.
Někteří lidé přišli o stovky tisíc korun
Jen za pouhých 48 hodin mělo být rozesláno více než 100 tisíc podvodných e-mailů a podle VZP již zůstalo mnoho lidí poškozeno. „Výjimkou nejsou ani statisícové ztráty na straně jednotlivců. V takovém případě je namístě obrátit se přímo na Policii ČR a v co nejkratší době také kontaktovat svou banku s dotazem, zda je možné například alespoň část úspor zachránit,“ uvedl dle webu TN ředitel Odboru bezpečnosti VZP Jan Svoboda.
E-maily se totiž snaží přesvědčit klienty, že buď mají nárok na vrácení údajného přeplatku, nebo že došlo k problémům s platbou pojistného kvůli neaktuálním bankovním údajům. V obou případech pak podvodné psaní žádá o vyplnění nových bankovních údajů, díky kterým si podvodníci mohou přijít na všechny vaše peníze.