Mysleli si, že jejich kamarád podlehl válečným zraněním. Po 50 letech se dozvěděli, co se tehdy skutečně stalo

Během války ve Vietnamu byl těžce zraněn a zůstal napospas v cizí zemi. Kamarádi jej tak právem považovali za padlého a ani po více jak půl století na něj nezapomněli.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Spojené státy zažily v průběhu let opravdu velké množství válek. Jedna z nich, na kterou většina Američanů asi nikdy nezapomene, je ta ve Vietnamu. Tato válka začala 28. února 1961 a oficiálně skončila až 7. května 1975. Byla velmi tvrdá. Nejen, že američtí vojáci umírali na svá zranění, ale ti, kteří se vrátili domů, zažívali špatné zacházení.

Zrodilo se přátelství na celý život

Konkrétně tato válka byla v mnoha ohledech opravdu vysoce politická a v ní se také zrodil tento příběh. Jde o dva vietnamské veterány, Ivise Sloana a Jima Martina, kteří si mysleli, že jejich kamarád zahynul ve válce. Ti tři sloužili bok po boku a stali se z nich nejlepší přátelé. Během vietnamské války na sobě záviseli ve dne i v noci.

Třetím mužem z tohoto tria je Tony, který byl bohužel ve válce těžce zraněn. Sice jej rychle převezli do nemocnice, avšak nikdo netušil, zda přežil. Dlouhých 53 let si Ivis a Jim mysleli, že jejich přítel Tony zemřel. Ale nikdy na něj nezapomněli, stále byl v jejich srdcích. Tak nějak ale pokračovali ve svých životech, každý z nich se oženil a měl děti.

Internet odhalil nečekanou pravdu

Jednoho dne se ale Ivis a Jim dozvěděli nečekanou novinu. Jejich kamarád Tony je stále naživu. Nemohli tomu uvěřit a přáli si jediné – opět se s ním setkat. Pak na internetu zjistili, že Tonyho rodina mu připravuje oslavu 75. narozenin. Potají se rozhodli se na oslavu vydat a do poslední chvilky o tom vážně nikdo nevěděl.

iZdroj fotografie: Depositphotos

O několik dní později se oba objevili na Tonyho oslavě. Poprvé za více než 50 let byli zase spolu, jako když sloužili ve válce ve Vietnamu. Nakonec si padli do náruče a všichni zúčastnění dojetím plakali. Později Tony řekl, že nejprve vůbec netušil, kdo tito muži jsou. Ale potom se podíval na Ivise a hned si vzpomněl. Ten totiž vypadal stále stejně, jen byl o něco starší.

Nikdy na tento den nezapomenou

Nejen, že se tito tři kamarádi znova sešli, ale měli také příležitost potkat všechny členy rodiny. Tato akce byla velmi slavnostní. Na Tonyho však čekalo ještě jedno překvapení. Před lidmi, které miloval a o které se staral, dostal Purpurové srdce. Tito přátelé promeškali několik let, kdy mohli být spolu, což je smutné. Ale nedá se ani pochybovat o tom, že se teď budou snažit vynahradit si to.

Co říkáte na tento příběh? Máte také nějaké ztracené přátele?

Zdroj: Mirror

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Jsem redaktorka s bohatými zkušenostmi a vášní pro žurnalistiku a lifestyle. Můj odborný přístup a kreativita přinášejí na web DamskyDenik.cz inspirativní články a hluboké náhledy na aktuální témata. Svým poutavým psaním oslovuji čtenáře a motivuji je k aktivnímu a smysluplnému životnímu stylu.

Zobrazit další články