Už je to 4 roky, co nás opustil Václav Postránecký. Rodina zničila jeho úctyhodnou sbírku

Fanoušky české herecké legendy Václava Postráneckého nedávno zděsila zpráva o tom, že jeho rodina zničila jeho největší životní dílo. Úctyhodnou sbírku v moravském Mikulově.

Postránecký v šedém obleku i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

O této hercově sbírce příliš mnoho lidí nevědělo, pro něj to ale bylo životní dílo. Václav Postránecký zemřel v roce 2019 ve věku 75 let po prohraném boji s rakovinou a jeho manželku Helenu to obrovsky zasáhlo. Jenže překvapivě se stejně právě ona rozhodla pro likvidaci manželovy sbírky v Mikulově. Co ji k tomu vůbec vedlo?

Málem z něj byl zámečník

Václav Postránecký byl původně vyučený zámečník, několik měsíců dokonce pracoval jako jevištní technik. Pak si ale v Brně konečně všimli jeho nesmírného hereckého talentu, takže mu už nic nestálo v cestě stát se jedním z nejznámějších herců. Poprvé ho proslavila jedna z hlavních rolí ve filmové komedii S tebou mě baví svět, která se brzy stala českou klasikou, kterou milují celé generace.

Jeho velká vášeň

Hercovou obrovskou vášní bylo víno, však si také několikrát vinaře zahrál. V Mikulově si tak pronajal speciální vinný box, kde se mu místní zaměstnanci starali o velkou sbírku archivních vín nejrůznějších druhů. Po boku Postráneckého zde své boxy měli také například exprezident Václav Klaus nebo herečka Iva Janžurová. Dnes už ale box neexistuje.

Rodina jej zrušila

„Moc jsme tam nejezdili, a tak to nemělo cenu držet. Zrušili jsme to. Některá vína jsme s rodinou vypili a některá vylili, protože byla už zkažená. Václav by nás asi zabil,“ řekla pro server Aha! manželka Helena. Přiznala ale, že o hercův dům v Říčanech se vzorně stará. „Na jeho pracovnu nikdo nesmí sáhnout. A mám tu také jeho nejoblíbenější hrneček, ze kterého tak rád pil, jeho buddhy a spoustu dalších věcí, díky kterým ho mám stále na očích,“ vysvětlila novinářům.

Herec Václav Postránecký iZdroj fotografie: Nextfoto

Něco ale změnila

V jeho pracovně ale přesto nezůstalo vše při starém. Přibyla v ní totiž postel. Aby měla Helena svého manžela stále nablízku, rozhodla se v pracovně přespávat. Mohla za to také operace menisku, po které nemohla pohodlně vyjít schody do prvního patra. Je tak vidět, že o hercův odkaz se přeci jen někdo láskyplně stará.

Jaký je váš oblíbený film s Václavem Postráneckým?

Zdroj: Zivot
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Ocet má na zahradě 3 způsoby uplatnění: Proti plevelu, škůdcům i jako čistič
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství