Příběh Vlasty: „V důchodu chci žít na maximum, ne jen neustále hlídat vnoučata. Moje dcera to nedokáže pochopit“

Čtenářka Vlasta pracovala dlouhá léta a nyní – v důchodu – chce konečně začít pořádně žít. Její dcera ale nechápe, že nechce být babičkou na plný úvazek a neustále hlídat vnoučata.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čtenářka Vlasta se rozhodla podělit o svůj příběh a zeptat se čtenářů na to, co si o jejím postoji myslí. V mládí budovala s manželem firmu a snažili se ze všech sil dobře vychovat své dvě děti. Nyní jsou oba v důchodu a chtějí si konečně začít užívat. Syn jim to přeje, ale dcera pro ně nemá žádné pochopení. Vyčítá jim, že na první místo nestaví svá vnoučata.

Své práci hodně obětovali

Vlasta s manželem Mirkem hned po škole začala podnikat. Založili rodinnou firmu a dlouho podnikali v oblasti gastronomie. Dokud byli mladí, své práci obětovali víceméně všechen volný čas a museli se hodně uskromnit, aby vše klapalo. Často pracovali i o víkendech, a když si pořídili dvě děti, času na koníčky ještě ubylo.

Pro děti chtěli vše

Svým dvěma dětem se rozhodli dát všechno, co mohli, a ony tak díky nim zažily krásné dětství. Jezdili na výlety a každou chvilku trávili spolu. O prázdninách jezdili na dovolené po České republice a dvakrát byli také v Chorvatsku, aby si děti mohly užít moře. Když děti dospěly, přispívali jim vysokými částkami na studium na vysokých školách, protože chtěli, aby měli syn i dcera to nejlepší vzdělání.

Začalo jim to docházet

Jak ale léta přibývala, Vlasta s Mirkem si uvědomili, že dlouhé roky dávali na první místo své děti spolu s prací a na ně samotné nezbyl čas. Naštěstí si celý život byli zvyklí spořit peníze, takže se těšili, až budou v důchodě a všechny ty roky si vynahradí. „Moc jsme se těšili na to, až konečně bude čas jezdit na dovolené do zahraničí, chodit plavat a také do divadla, jak jsme si s Mirkem vždy přáli,“ píše Vlasta.

babička u moře iZdroj fotografie: Depositphotos

Syn jim to přeje

Jejich syn Filip jim všechny tyto aktivity přeje a prý často se smíchem dodává, že jim také trochu závidí. „Obětovali nám celý svůj život a já jsem nesmírně rád, že teď konečně mají čas dohnat vše, co dříve nestíhali. Za měsíc vyráží poznávat Toskánsko a já bych nejraději letěl s nimi!“ Mladší z dětí, dcera Hana, pro rodiče ale tolik pochopení zdaleka nenachází.

Myslela si, že bude hlídat děti

Vlasta přiznává, že poté, co se Haně narodily děti, neustále se hádají. Hanka počítala s tím, že bude mít matku při ruce, kdykoliv bude potřebovat, protože bydlí ve stejném městě. Myslela si, že stejně jako mnoho dalších babiček i Vlasta přehodnotí svůj dosavadní život v důchodu, a dá svá vnoučata na první místo. Jenže Vlasta už se podřizovat nechce.

Nechce s nimi trávit tolik času

„Svá vnoučata miluji a trávím s nimi mnoho času. Hana si ale přeci nemůže myslet, že se vzdám všech svých zálib, abych jí každý víkend hlídala děti. Celý život jsem se podřizovala ostatním a teď chci konečně žít naplno. Vím, že už mi nezbývá mnoho let, a proto se je snažím prožít naplno. Mám velké štěstí, že v tomhle se s Mirkem shodneme,“ dodává.

babička čte s vnoučaty knihu iZdroj fotografie: Depositphotos

Okolí má různé názory

Vlasta píše, že se ve svém okolí setkává s různými postoji. Někteří lidé tvrdí, že je sobecká a měla by si užívat každou chvilku, kterou s vnoučaty může trávit. Neměla by podle nich rozbíjet rodinu jen proto, že si chce jezdit pryč, kdy se jí zamane. Jiní pro ni ale mají pochopení a říkají, že by si měla užít čas pro sebe.

Jaký máte názor na postoj čtenářky Vlasty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Ocet má na zahradě 3 způsoby uplatnění: Proti plevelu, škůdcům i jako čistič
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství