Na zraněnou nohu dostal v nemocnici v britském Carlisle nadějný dvanáctiletý fotbalista sádru. Jenže jeho zranění se nakonec ukázalo být mnohem vážnější, než se původně zdálo.
Nevinná dětská hra od základu změnila život jedné rodiny. S kamarády na hřišti si dvanáctiletý chlapec byl zahrát fotbal. Nešťastnou náhodou špatně šlápl do díry, upadl a začal ho bolet levý kotník. Zdálo se, že jde o obyčejný úraz, kterých malý talentovaný sportovec schytal během kopané už několik. Matka ho vzala domů, aby si odpočinul. Nikoho tehdy nenapadalo, že by zranění mohlo být mnohem vážnější. Jenže intenzivní bolest neustávala a po několika hodinách chlapci noha zčernala.
Pochroumaný kotník dostal do sádry
Druhý den po nehodě hrála noha malého Brendana barvami. Jeho matku Hayley Greigovou to vyděsilo a okamžitě ho odvezla do nemocnice Cumberland Infirmary v britském městě Carlisle. Chlapci dali nohu do sádry na tři týdny a pak musel mít měsíc ortézu. „Takových zranění měl z fotbalu spoustu, takže mi to nepřišlo zvláštní,“ vzpomíná Hayley. Jenže její syn si nepřestával stěžovat na neustálou vysilující bolest. Rozhodla se, že raději vyhledají specialistu.
U malého sportovce na traumatologii diagnostikovali neurologickou nerovnováhu, která způsobuje chronickou bolest po úrazu. Bylo jasné, že k milovanému fotbalu se chlapec pravděpodobně nikdy nevrátí. „Bylo srdcervoucí sledovat, jak má velké bolesti a jak je zlomený, že nemůže hrát fotbal. Býval jím posedlý, snil o tom, že jednou bude hrát za Manchester United nebo Anglii. Snažila jsem se ho utěšovat, ale v koutku duše jsem věděla, že se k tomuto sportu už nevrátí,“ vypráví Hayley.
Chlapec prosil, aby mu matka nohu uřízla
Přestože léčba zraněného kotníku proběhla úspěšně, bolest přetrvávala. Lékaři matce řekli, že noha je v pořádku, ale chlapcův nervový systém stále vysílá do mozku signály bolesti, což se nedá vyléčit. Existuje jen podpůrná léčba. Od té doby už uplynul rok a Brendan téměř nemůže chodit. „Jednou večer se na mě podíval s obrovskou bolestí v očích a prosil mě, abych mu nohu uřízla. Cítím se naprosto bezmocná a psychické trauma, které můj syn prožívá, je větší, než dokáže zvládnout,“ říká zdrcená matka.
V současné době užívá dvanáctiletý chlapec 11 tablet denně. Podle Hayley je účinek léčby ale minimální a její syn stále intenzivně trpí. „Jsem ochotná udělat cokoli, abych mu pomohla, klidně i cestovat přes celý svět,“ konstatuje matka, která vyhlásila sbírku na nákladnou zahraniční terapii pro svého syna, kterou si rodina nemůže dovolit. Jedno kolo vyjde na 17 tisíc liber, což je v přepočtu zhruba 458 tisíc korun.
O budoucnost syna má obrovský strach
Na léčbu stavů, jaké má Brendan, se totiž specializuje klinika až ve Spojených státech. „Potřebuji vybrat dostatek peněz, abychom mohli jet do Texasu, kde mají přístroj zvaný Vecctor. Funguje na základě série frekvencí a elektrod, které pomáhají tlumit signály bolesti,“ vysvětluje Hayley. Než matka dostatek finančních prostředků sežene, chlapec musí užívat utišující léky a také absolvovat psychoterapii.
Permanentní bolest si totiž vybrala daň i na duševním rozpoložení Brendana. „Jeho stav se rapidně zhoršil. Byl zařazený na prioritní seznam pro léčbu, protože je klasifikován jako nebezpečný sám sobě,“ vysvětluje Hayley s tím, že o budoucnost svého syna má obrovský strach. „Vždycky bude pociťovat bolest a máme před sebou dlouhou cestu. Ale jsem odhodlaná postavit svého chlapečka zpátky na nohy,“ dodává milující matka.