V 15 letech byla unesena sériovým vrahem. Zachovala však chladnou hlavu a nakonec pomohla i s jeho dopadením

Mladou dívku unesl muž, který už měl na svědomí několik zmařených lidských životů. Naštěstí se jí ale podařilo uprchnout, a dokonce i pomohla policii vraha vypátrat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obrovské štěstí měla 15letá dívka, která unikla sériovému vrahovi. Prokázala neuvěřitelnou odvahu, bojovnost a pozorovací talent. Když Karu Robinsonovou 24. června 2002 unesl, zalévala květiny na zahradě domu kamarádčiných rodičů v Západní Kolumbii v Severní Karolíně. Čtyřicetiletý muž, jenž rozdával letáky, ji oslovil. Tehdy Kara netušila, že před ní stojí Richard Evonich, sériový vrah, který už unesl a zabil 3 mladé ženy.

Strach potlačila snaha o přežití

Vrah se chystal na svou další oběť. Když zjistil, že je Kara (Kateřina) sama, přiložil jí pistoli ke krku a dívku donutil, aby vlezla do plastového boxu v jeho voze. Udělala to, avšak překvapivě zachovala chladnou hlavu. Měla strach, ale také obrovskou vůli k přežití. Později dívku Evonich spoutal, nasadil jí roubík a odvedl do svého bytu. Tam ji opakovaně sexuálně napadal. Kara si ukládala do paměti i sebemenší detaily, aby jej pomohla dopadnout, pokud se jí podaří přežít.

Dívka studovala každý vrahův pohyb. Dokonce si zapamatovala značku cigaret, které kouřil, a jakou rozhlasovou stanici měl naladěnou ve voze. Odhodlaná přežít využila každý detail ve svůj prospěch. Rozhodla se vyjít násilníkovi vstříc a nabídla mu, když jí přinesl jídlo, že zamete podlahy a uklidí byt. Všimla si lístečků na lednici, kde byla jména jeho lékařů a zubařů. Uklidňovala vraha a postupně si získávala jeho důvěru.  

Ani na vteřinu se neohlédla

Dívka držela nervy na uzdě celých 18 hodin, kdy se ocitla v pekle. Ovládala své emoce a dokázala vymyslet plán útěku. Když vrah usnul, podařilo se jí brzy ráno dostat se z pout, rozvázat si provaz, kterým měla svázané nohy, a potichu se vykradla z bytu. „Byla to moje šance utéct. Položila jsem ruku na kliku a utekla. Ani na vteřinu jsem se neohlédla,“ vzpomíná Kara. Na nedalekém parkovišti požádala neznámé lidi, aby ji odvezli na policii, protože byla unesena.

Postřehy, které 15letá dívka nashromáždila během svého únosu, policii pomohly identifikovat Evonicha jako vraha 16leté Sophie Solvové v roce 1996, 15leté Kristen Liskeyové a její 12leté sestry Kite v roce 1997. V jeho bytě policie našla zamčenou skříňku s novinovými výstřižky o vraždách dívek. Za pomoc při objasnění vražd dostala Kara od úřadů 150 000 dolarů, což je asi 3,4 milionu korun. Později se také setkala s rodinami obětí.

Sériový vrah spáchal sebevraždu

Za své zločiny však Evonich nikdy nestanul před soudem. Při policejní honičce na Floridě nakonec sám ukončil svůj život. Kaře se ulevilo – nebude muset znovu vzpomínat na hrůzu, kterou prožila, v soudní síni. Na druhou stranu ale byla naštvaná, že vrah unikl spravedlnosti. Chtěla, aby věděl, jak jej doběhla. „Nebyla jsem rozhodnutá být obětí. Chtěla jsem, aby věděl, že když si mě vybral jako potenciální oběť, udělal největší chybu svého života,“ říká.

iZdroj fotografie: Archiv FBI

O Kařině neuvěřitelném příběhu odvahy byl nedávno natočen dokumentární film s názvem Escaping Captivity: The Kara Robinson Story. Dnes je 35letá žena matkou dvou dětí. O svých zkušenostech často hovoří na sociálních sítích a dává rady ostatním ženám, co dělat, pokud se stanou obětí únosu. Na svých účtech na sociálních sítích vyjadřuje podporu obětem násilí a poukazuje na to, že každá třetí žena zažije sexuální útok a nemusí mít možnost o něm mluvit s někým, kdo chápe, čím si prošla.

Co říkáte na to, jak se dívka při únosu zachovala?

Zdroj: Express

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články