Vědci zjistili poměrně překvapivé informace o tom, co se v lidském organismu odehrává, když dojde k srdeční zástavě. V tu chvíli totiž mozek začne být hyperaktivní.
Témata související se smrtí jsou zahalena rouškou tajemství. Lidé se sice odnepaměti zajímají o to, co se stane, až zemřou, ale ověřitelná data v podstatě nejsou k dispozici. Existují jen vyprávění těch, kteří svou smrt přežili. S novými poznatky teď přišli vědci, kteří se zabývají studiem mozku. Podle jejich závěrů může být hranice mezi životem a smrtí ještě více rozostřená, než se dosud myslelo, napsal deník TheGuardian.
O mozku umírajících toho věda moc neví
Už několik let se profesorka neurologie z Michiganské univerzity Jimo Borjiginová zabývá podle webu BBC otázkou, co se s člověkem stane, když zemře. Studuje zážitky lidí, kteří přežili zástavu srdce a před oživením údajně zažili mimořádnou duševní cestu. Často popisují velmi podobné zkušenosti. Tvrdí, že je obklopilo silné světlo, získali zvláštní klid, viděli zemřelé blízké, potkali nadpozemské bytosti a jsou přesvědčeni, že díky této zkušenosti hlouběji pochopili život. Neuroložka se netají svým skeptickým pohledem na to, že by duše umírajících měly cestovat do posmrtného života.
Podle ní je za tím vším mozek. „Smrt je nevyhnutelnou součástí života, ale o mozku umírajících nevíme téměř nic,“ cituje list Borjiginovou, která je autorkou studie rozkrývající, co přesně se v myslích pacientů odehrává v okamžiku smrti. Její výzkum přináší zajímavé poznatky, které by mohly znamenat převrat v tom, co víme o smrti. Jedním z pacientů, kterého ve své studii neuroložka označuje jako číslo 1, byla 24letá žena. Nečekaně zkolabovala, a než přijela záchranka, její srdce se na 10 minut zastavilo.
Během zástavy srdce je mozek velmi aktivní
Skončila v kómatu a po třech dnech se rodina rozhodla pro odpojení od přístrojů. Když to lékaři udělali, stalo se něco nečekaného. Umírajícímu mozku stoupla aktivita. Oblasti, které byly předtím téměř zcela neaktivní, náhle pulzovaly vysokofrekvenčními elektrickými signály. Dramatická změna nastala zejména v částech mozku, které vědci považují za horkou zónu vědomí. Podle lékařky nešlo o ojedinělý případ. „Mozek každého pacienta se nějakým způsobem dostal do hyperaktivního stavu,“ vysvětlila webu Filantropikum.
Surge of neurophysiological coupling and connectivity of gamma oscillations in the dying human brain | Proceedings of the National Academy of Sciences https://t.co/nfmNB7sLn2
— Jimo Borjigin (@borjigin) May 2, 2023
K intenzivní synchronizaci mozkových vln došlo asi dvě minuty po odpojení od kyslíku. Jelikož se ženu nepodařilo zachránit, nelze prokázat, co přesně se v té chvíli dělo. Přístroje však zaznamenaly v mozku mimořádnou aktivitu. „Mozek je během zástavy srdce superaktivní. Myslím, že to, co jsme zjistili, je jen špička ledovce. To, co je ještě pod povrchem, je úplný popis toho, jak proces umírání vlastně probíhá. V mozku se totiž děje něco, co nemá logické vysvětlení,“ dodává neuroložka.