Učitelka z mateřské školy je naštvaná, že jim rodiče vodí nemocné děti. „Jsou sobečtí. Odnese to pak celá školka,“ říká

Učitelka z mateřské školy se svěřila se svými pocity. Velmi se zlobí na nezodpovědné rodiče, kteří do školky vodí očividně nemocné děti.

Malé holčiky si hrají ve školce i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Každé zaměstnání má své výhody i nevýhody. Když se člověk rozhodne stát učitelem v mateřské škole, musí počítat s tím, že se jedná o velice psychicky a mnohdy i fyzicky náročnou práci. Má zde obrovskou zodpovědnost za cizí děti, které by měl vzdělávat, často utěšovat, a hlavně vytvořit takové prostředí, aby se zde cítily dobře. Na oplátku ale očekává, že se rodiče budou také chovat zodpovědně. V mnoha případech tomu tak však není, což nám potvrdila i paní Jitka Š., která v e-mailu popsala, co ji velmi rozzlobilo.

Nemoci ve školce se šíří velmi rychle

Paní Jitka pracuje jako učitelka v mateřské škole. Když se rozhodovala, co by chtěla dělat, toto povolání bylo její jasnou volbou. Už v mládí si totiž přivydělávala jako hlídačka malých dětí. Měla je moc ráda a bavilo ji vymýšlet různé aktivity a hrát si s nimi. Je zaměstnaná ve státní školce v okresním městě. Nyní pečují o nejmladší děti a spolu s dalšími dvěma kolegyněmi jich mají ve třídě pětadvacet. První měsíc byl velmi těžký, protože řada dětiček plakala a nemohla se odpoutat od maminek. Nyní už je to o něco lepší.

Jenže s nastupujícím podzimem se rozšiřují i různé nemoci. Ať už se jedná o nachlazení, chřipku nebo angínu, rozhodně by děti s příznaky jakýchkoli onemocnění měly zůstat doma. Jak informuje i web ČPZP, přestože byly do té doby zdravé jako řípy, s příchodem mezi více vrstevníků se to často změní. Děti jsou mnohem náchylnější a nemoci se v kolektivu velmi rychle šíří.

To mohu potvrdit i já. Můj syn je letos poprvé ve školce a za měsíc a půl už domů donesl chřipku, kterou jsme se samozřejmě nakazili všichni. Dokonce už se v jejich třídě vyskytly i vši, z čehož mám úplnou hrůzu. Hned jsem si vzpomněla na případ, o němž jsme vás na Dámském Deníku informovali. Šlo o malého chlapce, kterému se vši usadily dokonce na řasách.

Podle učitelky jsou rodiče sobečtí a neohleduplní

Co však paní Jitku opravdu zlobí, je nezodpovědnost rodičů. „Jsou sobečtí,“ napsala v e-mailu. A to především proto, že do školky vodí své děti i přesto, že vykazují jasné známky nachlazení nebo nemoci. Často mají rýmu, kašel, a dokonce v mnoha případech i teplotu. Jejich rodiče prostě musí do práce, nemají kam jinam své potomky dát, takže se to snaží různými způsoby maskovat nebo se vymlouvat.

„To je jen alergie,“ nebo: „Sice má rýmu a kašle, ale podle doktorky není infekční.“ To jsou podle paní Jitky nejčastější výmluvy rodičů. Ti si však vůbec neuvědomují, že tím, že do školky přivedou nemocné dítě, ohrožují ty ostatní a také samotné učitelky. A pokud se nakazí ony, nebude, kdo by děti učil. Potom se vše velmi zkomplikuje a v opravdu závažných situacích může dojít k dočasnému uzavření celé školky. „Apeluji na všechny rodiče školkových dětí. Vím, že je to náročné, ale prosím vás, nechávejte své nachlazené a nemocné děti doma,“ vyzývá paní Jitka.

Co si o tom myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články