Učitelé si stěžují, že mají moc práce. „Nemám vůbec čas na rodinu, natož někam vyrazit,“ popisuje svou zkušenost učitelka

Práce učitele si žádá značné úsilí a často vám zabere veškerý volný čas. Své o tom ví i učitelka Jarmila K. z Brna, která nám poskytla bližší informace o tom, jak to chodí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Práce učitele je mnohem náročnější, než si mnozí lidé myslí. Nejsou to totiž pouze hodiny strávené ve třídách, kde musí každý den učit zástupy žáků, ale také nespočet času vynaloženého na přípravu potřebných materiálů. Většina z nich tak kromě běžných 30 hodin strávených u tabule věnuje svým povinnostem dalších 20 až 30 hodin z domova každý týden. Své o tom ví také paní Jarmila K. z Brna, která učí již přes dvacet let a poslední dobou nemá čas ani na svou rodinu. Stejně tak je dle webu EduiIn stále učitelů nedostatek, což situaci ještě zhoršuje. 

Většina učitelů pracuje nad své síly 

Učitelé tvoří nedílnou část společnosti. Právě díky nim se mohou děti naučit důležité osnovy a získat tak všeobecný přehled o tom, jak funguje svět a co potřebují k tomu, aby mohly vykonávat v budoucnu práci. Jejich práce je však bohužel velmi náročná, a jak uvedla paní učitelka Jarmila, často nemají ani čas na rodinu, natož provádět své oblíbené každodenní činnosti. Problém je přitom zejména v tom, že jsou osnovy čím dál náročnější a děti již nevěnují školám takovou pozornost, jako tomu bylo v dřívějších dobách.

„Dříve to bylo úplně jinak, děti byly vzorné, a co řekl učitel, to platilo. Bohužel dnes většina z nich již tolik nedbá na vzdělání a my se tak můžeme snažit, jak chceme, ale prostě se jim nezavděčíme. A to nemluvím ani o tom, že si kolikrát musíme s kolegy brát práci domů, abychom se mohli důkladně připravit na další hodiny během týdne. Nemám vůbec čas na rodinu, natož si zajít třeba na procházku či na dobrou večeři s přáteli. Často se cítím velmi přepracovaná, ale jinak to prostě nejde,“ uvedla paní Jarmila K. na dotaz redakce. 

Učitelství bere příliš mnoho času 

Dalším problémem je podle zkušené učitelky také skutečnost, že stále chybí dostatek vyučujících na některých školách. To znamená, že si mnozí z nich musí brát práci navíc za své kolegy a vyučovat předměty, které nikdy předtím neměli. „Ono to není zase tak náročné, učit za někoho jiného, ale jde spíše o ten čas, který na to musíme vynaložit. My učitelé to máme tak, že přijdeme domů ze školy a poté musíme ještě několik hodin připravovat projekty pro žáky nebo kontrolovat jejich úkoly. Pak už není ani čas, ani nálada,“ pokračovala učitelka. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Učitelé mají příliš mnoho práce a chybí jim kolegové

Přesto se však paní Jarmila K. snaží udržovat dobrou náladu a na svou pracovní zátěž přihlíží pozitivně: „Na jednu stranu jsem ráda, že mohu učit děti a pomáhat jim s každodenními problémy, ale jak jsem zmínila, je to náročná práce a rozhodně ne pro každého. Mnoho mých kolegů musí navštěvovat i odborného psychologa, aby si udrželi mysl v rovnováze a práce jim nepřerostla přes hlavu. V kabinetu si však snažíme pomáhat, a když někdo potřebuje pomoc, jsme tu pro něj.“ Na DámskémDeníku jsme také nedávno psali o úžasném příběhu ze školy, kdy se student zeptal svého učitele na to, co je to láska. 

Nedostatek učitelů na školách 

Smutnou skutečností je dle MŠMT (Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy) také to, že mnoho škol postrádá pracovní personál. Jedná se zejména o učitele předškolní výchovy, ale také českého jazyka, matematiky, angličtiny a odborných předmětů. Nedostatek zaměstnanců nutí některé ředitele škol využívat všech možných prostředků a zaměstnávat například i nekvalifikované jedince. To však podle mnoha učitelů není tím nejlepším řešením, obzvláště když nemají žádné předchozí zkušenosti s prací s dětmi.

Co si o českém školství myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články