Střední a starší generace často kritizuje mladé lidi kvůli tomu, že jsou rozmazlení, líní, povrchní a bez sociálních platforem by neuměli žít. Rozzlobený učitel s tím ale nesouhlasí.
Současní mladí lidé mají téměř neomezené možnosti, takže jim trvá déle, než si vyberou životní směr. Generace jejich rodičů a prarodičů ale marně vzdychá nad tím, že kvůli závislosti na moderních technologiích jsou v podstatě nepoužitelní pro život. Myslí si to i nemalá část učitelů. „Jsem učitelem češtiny a rozhodl jsem se vám napsat, protože mě rozčiluje chování některých mých kolegyň, které si na dnešní mladé lidi jen stěžují,“ napsal DámskémuDeníku padesátiletý Jan D. z Prahy.
Je na učitelích, aby děti nasměrovali
Vyjma rodičů jsou to právě pedagogové, kteří mají největší možnost ovlivnit děti v tom, kam chtějí směřovat. Jenže spousta kantorů nad současnou generací láme hůl. „Rozčiluje mě přístup některých mých profesních kolegů. Ze všech stran pořád jen slyším, jak jsou mladí lidé špatní, vulgární, rozmazlení, líní, jak nepřemýšlejí o budoucnosti a jen sedí na svých telefonech a sledují videa na TikToku,“ píše v dopise naší redakci češtinář.
Netvrdí ale, že se s takovými studenty nikdy nesetkal. „Ale je přece na nás kantorech, abychom je usměrnili. Mimochodem, kdyby sociální sítě existovaly za našeho mládí, určitě bychom je také používali. Je pro nás snadné vynášet rychlé soudy a zapomínat, že jsme kdysi sami byli mladí a také jsme dělali chyby,“ vysvětluje učitel. Sám je prý zářným příkladem. Během studií byl rebel, který nosil dlouhé vlasy, měl kapelu a za průšvihy byl málem vyloučený ze střední školy.
Moderní technologie umějí kreativně využít
Z divokých mladických let nakonec vyrostl, vystudoval úspěšně vysokou školu a začal pracovat ve školství. „Jako učitel vím, jak důležité je budovat správnou komunikaci se studenty. Nechci být tím, kdo jim něco vnucuje křikem, povyšuje se nad ně nebo je zesměšňuje, když něco nevědí. Uvědomuji si, že jeden takový exces může pocuchat mladému člověku sebevědomí. Ale spousta učitelů to dělá bez ohledu následky, a to není dobře,“ vysvětlil kantor.
Podle něj pohled současných studentů na svět není vůbec pokřivený optikou sociálních médií. Naopak je umějí využívat k realizaci svých snů, což se češtinář dozvěděl během výuky. „Jeden žák má Instagram se svými fotografiemi a po ukončení školy se chce stát profesionálním fotografem. Další píše básně a povídky, někdo sní o tom, že se stane stylistou nebo chce vytvářet aplikace. Dnešní mladí jsou velmi otevření a umějí kreativně využívat moderní technologie,“ uvedl učitel.
Než začnete mladé kritizovat, vyslechněte je
Během výuky se snaží předávat studentům znalosti i životní moudra, podobně jako kantor, o kterém jsme psali na DámskémDeníku, jenž neotřele žákům vysvětlil, co je láska. Češtináře názory studentů často zaskočí. „Mluvili jsme třeba o tom, co je pro mladé lidi v životě důležité. Jedna studentka řekla, že plánování rodiny. Podle ní se rodí velké množství dětí lidem, kteří nejsou na rodičovství připraveni. Kdyby společnost přistupovala k manželství a rodičovství zodpovědněji, nebylo by tolik patologických rodin,“ uvedl učitel.
Mile ho překvapil i student, který se svěřil, že po smrti prarodičů si uvědomil, jak je důležité vážit si svých příbuzných a toho, co má. „Dříve žil v představě, že nejdůležitější je nosit hezké oblečení, balit ve škole nejhezčí holky, chodit na večírky a tak dále. Nyní každou volnou chvíli tráví s rodinou, kamarády a věnuje se amatérskému divadlu, se kterým vystupuje v nemocnicích a hospicích,“ dodal s tím, že než někdo začne mladé kritizovat, měl by si s nimi nejdřív popovídat.