Máma je pobouřená z chování učitele. Jejímu synovi násilím ostříhal vlasy

Absurdní incident, který se odehrál v limassolské střední škole, není ojedinělý, jak by se mohlo zdát. Učitelka, která se zachovala podobně, může skončit na několik let ve vězení.

základní škola i Zdroj fotografie: Sladovnik/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

V českém školství se dějí někdy těžko pochopitelné věci. To, co se ale odehrálo v jedné kyperské střední škole, je téměř neuvěřitelné. Učitel angličtiny se rozhodl potrestat nedochvilného studenta velmi nezvyklým způsobem. Posadil ho na židli, ze šuplíku vytáhl nůžky a chlapce ostříhal. Pak se šel pochlubit řediteli školy, jak s opozdilcem naložil. Rozzuřená matka studenta to tak nenechala být. Podle ní je takové chování pedagoga přinejmenším nepřijatelné.

Účes studenta neodpovídá školnímu řádu

K incidentu došlo podle deníku CyprusMail ve střední škole v kyperském přístavním městě Limassol. Student se dostavil pozdě do hodiny angličtiny a požádal vyučujícího, zda může do třídy. Ani na vteřinu ho nenapadlo, co angličtinář, který je současně zástupcem ředitele, může udělat. Opozdilec si sedl do lavice a myslel si, že hodina bude normálně pokračovat. K překvapení všech ve třídě ale kantor otevřel zásuvku a vyndal z ní nůžky.

Přistoupil ke studentovi a bez varování mu začal stříhat vlasy. Zaskočený chlapec protestoval, chránil si rukama hlavu, ale nebylo mu to nic platné. Učitel pokračoval, dokud své dílo nedokončil. Nakonec poníženého a šokovaného studenta odvedl k řediteli. Tvrdil, že jeho účes neodpovídá zásadám uvedeným ve školním řádu. Ostříhání mělo být trestem a zároveň přizpůsobením chlapcova vzhledu pravidlům stanoveným institucí.

Chomáče vlasů házel učitel do koše

Zacházení, kterému se studentovi ve škole dostalo, rozčílilo jeho matku. Podle ní je chování učitele trestuhodné. Tamním médiím řekla, že její syn si dal ruce na hlavu, aby se chránil, a prosil učitele, aby přestal, ale jeho prosby se míjely účinkem. Kantor prý pokračoval ve stříhání a chomáče vlasů házel do odpadkového koše. Studentova matka si na chování učitele i postup školy stěžovala na příslušných úřadech a stížnost poslala i kyperskému ministerstvu školství.

Smutný student před školou iZdroj fotografie: Freepik

Incidentem se ale ministerstvo podle televize Polsat nezabývalo s odůvodněním, že záležitost už řeší vedení školy. Asociace středních škol uvedla, že ačkoli existují školní předpisy, způsob, jakým učitel pravidla prosazoval, byl nevhodný. Předseda rodičovského sdružení Loizos Constantinou řekl, že situace byla špatně řešená. Matka chlapce si ale myslí, že se případ bagatelizuje. „Je nepřijatelné, aby se školy na Kypru v této době zabývaly délkou vlasů nebo účesy studentů,“ cituje CyprusMail komisařku pro ochranu práv dětí Despo Michaelidovou.

Může strávit až tři roky za mřížemi

Přestože se incident může jevit absurdně, není ojedinělý. Za obdobné jednání přišla učitelka kalifornské střední školy Margaret Gieszingerová o práci, a dokonce čelí obvinění z několika trestných činů, podobně jako kantorka, o které psal DámskýDeník. Existuje video, na kterém kalifornská pedagožka násilím stříhá vlasy studentovi a zpívá při tom národní hymnu. Televize CNN uvedla, že pokud bude odsouzena ve všech bodech obžaloby, může si podle státního zástupce v Tulare County odsedět až tři a půl roku ve vězení.

Co si myslíte o jednání učitele?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články