Učitel s Alzheimerovou chorobou varuje před tichými příznaky

Teprve 41letý učitel zjistil po konzultaci s lékařem, že se u něj rozvinula Alzheimerova choroba. Nyní varuje ostatní před tichými příznaky.

Lékař si prohlíží snímek mozku pacienta i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Australský učitel jménem Fraser se ve svých 41 letech dozvěděl, že trpí Alzheimerovou chorobou s časným nástupem. S nemocí se nyní snaží statečně bojovat a zároveň varuje všechny ostatní před tichými příznaky, které sám dříve ignoroval. Redakce webu Dámský Deník zjistila, že se prý u něj začaly objevovat již koncem jeho třicátých let. 

Děsivá diagnóza v mladém věku 

Podle Frasera se příznaky Alzheimerovy choroby začaly projevovat již s koncem jeho třicátých let, kdy si však nepřipouštěl, že by mohly souviset s tak vážnou nemocí. Poté se nicméně dozvěděl děsivou diagnózu a od té doby se snaží bojovat, jak jen může. 

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.


„Nemoc mi vzala sílu a ženskost, ještě že mám manžela, je to nejlepší člověk, jakého jsem mohla potkat,“ říká manželka

S postupem nemoci začal rovněž točit videa, ve kterých varuje ostatní před tichými symptomy, které by nikdo neměl ignorovat. Vše to prý začalo tím, že začal mluvit v noci ze spaní a nechtěl se vůbec socializovat. V žádném případě tak neopouštěl svůj dům a navíc se u něj začaly projevovat změny osobnosti. Byl více hrubý a přestával cítit emoce. 

Vědci varují před těmito faktory 

„Budete mít úzkost a depresi a budete potřebovat pomoc, abyste to překonali. Ale snížení stresu bude mít větší dopad, než si myslíte,“ zmínil také dle webu Filantropikum Fraser s odkazem na to, že právě stres často přispívá k rozvoji mozkových onemocnění. Po čase si pak také všímal, že má potíže s řečí a jazykem a přestal být schopen vykonávat své každodenní úkoly. Jeho mozek byl přitom často zamlžený a nedokázal se soustředit. 

Koukání na televizi nebo do telefonu při jídle negativně ovlivňuje stravování. Mozek mimo jiné nedokáže plně vnímat pravou chuť a vůni

Zatímco onemocnění obvykle postihuje lidi starší 65 let, demence v mladším věku je stále častější. Vědci podle webu DailyMail uvádějí, že za to se vší pravděpodobností může nezdravá strava a s ní spojená obezita. Nedílnou roli v této nemoci pak hraje i právě stres, který zvyšuje riziko vzniku mozkových onemocnění až o 24 procent.

Jak se stresem bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články