Koukání na televizi nebo do telefonu při jídle negativně ovlivňuje stravování. Mozek mimo jiné nedokáže plně vnímat pravou chuť a vůni

Dnešní uspěchaná doba nahrává multitaskingu. Pokud se ovšem začne přenášet i do vašeho stravování, měli byste s tím něco udělat.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

To, kolik jídla během dne sníme, neovlivňuje pouze hlad. Důležitou roli zde hraje také naše paměť a pozornost jídlu věnovaná. A s tím také souvisí, jak už nejspíš tušíte, jestli se při jídle úmyslně něčím vyrušujeme. Zvláště v dnešní době, kdy si pár pohyby prstů můžeme zapnout jakýkoliv film, seriál či včerejší zprávy, je velice jednoduché přestat vnímat, co máme na talíři. Tohle se ovšem děje na úkor vašeho zdraví.

Jak nás rozptýlené stravování ovlivňuje

Většina studií, jež se touto problematikou zabývaly, pro získání výsledků srovnávaly dvě skupiny lidí. Ta první si jídlo vychutnávala bez jakéhokoliv vyrušování, zatímco ta druhá sledovala televizi, četla si nebo během jídla provozovala jiné aktivity, jako je práce, řízení, či hraní videoher. Tato studie přinesla zajímavé, dokonce až paradoxní výsledky. Lidé ve skupině, která jídlu nevěnovala plnou pozornost, toho v průměru snědli více.

iZdroj fotografie: Freepik

Zároveň ovšem dostali v průběhu dne hlad dříve než skupina, která jedla bez vyrušování. Zní to zvláštně, ale má to celkem jednoduché vysvětlení. Jak už jsme si řekli, paměť a pozornost jsou důležitými faktory, co se vašeho stravování týče. Jakmile se jídlu nevěnujete naplno, přestáváte vnímat, že něco vůbec jíte. Neuvědomujete si, jestli už jste plní, tudíž toho sníte více. Navíc díky tomu zapomenete, kolik jste toho snědli, a to vede k dřívějšímu hladu.

Jak si s tím poradit

Váš mozek je při podobném stolování zkrátka zmatený, což vá mimochodem vůbec nepomáhá, pokud se snažíte zhubnout. Je spousta důvodů, proč lidé nejedí bez rozptýlení. Říkají si, že by se u jídla nudili, nevěděli by, co mají dělat, a dokonce se často cítí provinile kvůli tomu, že „jenom“ jí a nic víc. Pokud takové pocity zažíváte taky, nejste v tom sami… a rozhodně nejsou pravdivé.

iZdroj fotografie: Unsplash

Naopak, pokud začnete své jídlo vnímat, najednou si ho vychutnáte naprosto jiným způsobem, než jste zvyklí. Chutě a vůně budou výraznější a vy budete lépe vnímat, kdy ještě máte hlad a kdy už jste plní. Rozhodně to prospěje vašemu zdraví. Samozřejmě není úplně jednoduché z ničeho nic začít jíst bez jakéhokoliv rozptýlení: pokuste se pro začátek plně vnímat alespoň jedno jídlo denně.

Zdroj: Npoweryou

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články