Truhla ukrývala 60leté rodinné tajemství. Díky nalezeným dokumentům získali hodnotný pozemek za městem

Tisíce Čechů netušily, že možná mohou získat nějaký majetek po předcích, pokud se o něj přihlásí. Možnost ale s příchodem nového roku skončila. Podle zákona teď připadne státu.

i Zdroj fotografie: Rodhullandemu/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Na půdách se dá narazit na hromadu nejrůznějších pokladů. Přesvědčil se o tom i muž ze severních Čech, který ve staré truhle na půdě nalezl zajímavé listinné dokumenty. Trefou do černého byla postupní smlouva z roku 1922, kterou jeho prababička převzala po rodičích domek v jihočeské Kardašově Řečici. Nálezce se dal do pátrání po historii a majetku svých předků a nestačil se divit. Po téměř šedesáti letech se mu podařilo získat rodinný pozemek.

Ve staré truhle na půdě našel poklad

Staré dokumenty, které muž objevil, ho přiměly začít hledat podrobnější informace v seznamu nedostatečně identifikovaných vlastníků pozemků, po nichž pátrá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Případní vlastníci měli možnost se k majetku po předcích přihlásit do konce loňského roku. Pokud to neudělali, připadl státu. Většinu položek na seznamu tvoří právě nejrůznější typy pozemků, jsou tam ale také rodinné a bytové domy, chaty nebo garáže.

Marek koupil zchátralý dům, který byl určen k demolici. Našel tam poklad v hodnotě milionů

Jméno prababičky, která žila v letech 1883 až 1966 a celý život strávila v Kardašově Řečici na Jindřichohradecku, v seznamu figurovalo. Existovala možnost, že vyjma domu po rodičích vlastnila také nějaké polnosti kolem města, které stará smlouva z půdy neuváděla. „Pozemek na první pohled v listině obsažen nebyl. Úředníci si naštěstí věděli rady. Nejdřív museli porovnat dnešní mapu s historickou,“ uvedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových na svém webu.

Na konci roku uplynula zákonná lhůta

V katastru chyběla adresa majitelky, bez které nemohli mít případní dědici jistotu, že půlhektarová orná půda poblíž železnice opravdu byla součástí rodinného jmění. Nakonec se ale podařilo všechny dokumenty dohledat a porovnat. „Úředníci přišli na to, že pole u dráhy bylo ve sto let staré smlouvě skryto pod dřívějším parcelním číslem, které odpovídalo bývalému katastru pozemkové daně,“ poznamenal úřad.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Severočech a jeho sestřenice tak po své prababičce získali zajímavý majetek, o jehož existenci neměli dlouhé roky tušení. V katastru nemovitostí byli podle serveru TN.cz v Česku k loňskému říjnu nedostatečně identifikováni vlastníci 139 752 pozemků a 2 322 budov. Čas na přihlášení se měli jen do konce roku. V lednu totiž už uplynula zákonná desetiletá lhůta, kdy měli lidé možnost nechat si nemovitost správně zapsat.

Co říkáte na nenadálé dědictví, které pravnoučata získala?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články