Tragicky nízký důchod ve výši 43 Kč za měsíc. Koho se taková almužna týká?

Některé jedince bohužel čeká velmi nízký důchod. Stát nepotěšil ani ty, kteří celý život pracují za minimální mzdu nebo pobývají v Česku jen z části.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Důchody jsou v poslední době horkým tématem po celém Česku, a bohužel jak to doposud vypadá, mnoho lidí může očekávat vyplácení velmi nízkých částek (zejména ti, kteří celý život pracují za minimální mzdu). Dokonce se nedávno objevil případ seniora, který má nárok na pouhých 43 korun měsíčně – jedná se však podle Ministerstva práce a sociálních věcí o ojedinělý případ, který představuje nejnižší možnou výši penze. Údaje přitom zveřejnilo na základě žádosti o svobodném přístupu k informacím.

Jedná se pravděpodobně o dílčí důchod

Základní výměra důchodu letos činí 4 040 Kč a pobírají ji zejména ti, kteří po celý svůj život pracovali za minimální mzdu. V případě seniora, který od státu získává pouhých 43 Kč měsíčně, jde tedy o takzvaný dílčí důchod. To znamená, že dotyčný člověk pravděpodobně pobýval velkou část svého života v jiné zemi, kde rovněž získává každý měsíc určitou částku od tamní vlády, a to nejspíše mnohem vyšší, než je tato almužna. Přece jen se jedná o pár desítek korun, ze kterých by nemohl vyžít naprosto nikdo.  

„Už teď mi přijde, že jsou důchody velmi nízké, a pokud bych měla dostávat takto malé částky, neměla bych ani co jíst. Doufám tedy, že dotyčný pán nebo paní pobírá peníze i z jiného státu, například Německa či Nizozemska, kde jsou důchody krásné,“ napsala DámskémuDeníku čtenářka Julie P. z Ústí nad Orlicí. Na vysoké částky si však bohužel nepřijdou ani ti, kteří za celý svůj život pracovali pouze za minimální mzdu nebo byli často přihlášeni na Úřadu práce. 

Jak uvádí web Kurzy, osobní vyměřovací základ, ze kterého se vypočítává starobní důchod, se počítá z rozhodných příjmů, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění – lze tedy říci, že pokud byste šli do důchodu v roce 2024, jednalo by se o období od roku 1987 až do roku 2023. Podle dosavadních výpočtů by však neměl být důchod v následujícím roce nižší než 5 170 Kč. 

senior v houpacím křesle iZdroj fotografie: Pexels
Seniory, kteří pracovali celý život za minimální mzdu, výše starobního důchodu nepotěší

Někteří senioři pobírají krásné peníze 

Ačkoli si většina lidí na důchody neustále stěžuje, existují i jedinci, kteří pobírají opravdu pohádková čísla. Nejvyšším vypláceným starobním důchodem je podle Ministerstva práce a sociálních věcí v současné době neuvěřitelných 241 725 Kč. Dotyčný senior tak nejspíše celý život operoval na vysokých pozicích a jeho výdělky se pohybovaly okolo vyšších šestimístných částek. Dnes již bohužel takový důchod prakticky získat nelze, a to zejména kvůli redukčním hranicím omezujícím započítávání části výdělků. 

V průměru se pak český starobní důchod pohybuje okolo 19 500 Kč, což je zhruba o 5 000 Kč méně oproti sousednímu Německu, kde tato částka činí 1 054 EUR. Na webu DámskýDeník jsme také nedávno psali příběh o muži, který pracoval celý život na černo a nyní pobírá pouhých 5 300 Kč měsíčně.  

Co si o současném důchodovém systému myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články