Co cítí domácí mazlíčci při uspání. Každý, kdo nějakého má, by tyto informace měl znát

Málokdo tuší, co vlastně zvířata cítí při eutanázii. Veterináři vysvětlují, kdy a za jakých okolností je prospěšná.

pes a lékař i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každý majitel domácího mazlíčka se bojí dne, kdy bude muset čelit jeho smrti. Nikdo nechce na tuto situaci pomyslet, ale bohužel každý ví, že dříve či později přijde. Některá zvířata zemřou stářím a bez bolesti a utrpení, jiná bohužel velmi trpí, jsou nemocná a každý pohyb jim způsobuje problémy. V takovém případě je namístě, aby majitelé uvažovali o eutanázii, která je ale často velkým tabu.

Pro zvířata je důležité, jaký měla život

Mnoho lidí se stále mylně domnívá, že eutanázie je vražda, jak uvádí i web AnimalHope. Rozhodně tomu tak ale není. Jedná se vlastně o asistovaný odchod z tohoto světa. Pro mnohé majitele je to dar, díky kterému se mohou se svým mazlíčkem rozloučit v ten správný okamžik, a to bez jeho utrpení a bolesti. Některá zvířata totiž před smrtí velmi trpí a smrt jako taková je jejich vysvobozením.

Pokud člověk váhá a nemůže se rozhodnout, zda je správné svého mazlíčka nechat uspat, měl by se rozhodně poradit s veterinářem. Je důležité si v této situaci uvědomit, zda se zvířátko cítilo milováno a bylo o něj dostatečně pečováno. Mazlíček totiž bude vědět, že jste tam s ním, když bude odcházet za Duhový most. A skutečnost, že jej necháte uspat, vám nebude vyčítat. V jeho paměti totiž zůstanou jen ty krásné okamžiky a vděčnost za to, s jakou láskou jste se o něj starali.

Bolí to?

Mnoho lidí se obává, zda jejich mazlíček nepociťuje při eutanázii bolest. Veterináři však majitele zvířat ujišťují, že je tento proces téměř zcela bezbolestný, jak potvrzuje i web Gallant. Prvně se mazlíčkovi podá infuze, která je ve většině případů bezbolestná. Poté veterinář zavede zvířeti sedativní léky na uvolnění, díky kterým vstoupí do snového stavu. Nakonec jsou mazlíčkovi podány léky, jež mu umožní naposledy usnout a odejít na věčnost.

nemocný pes iZdroj fotografie: Depositphotos

Je tedy pouze na majitelích, jak se nakonec rozhodnou. Je však dobré vzít si k srdci radu veterináře, který ví nejlépe, jak se zvíře cítí a zda je pro něj lepší eutanázie. O tom, jak se ke smrti staví zvěrolékaři, jsme se na DámskémDeníku již zmiňovali. Je to nepříjemná záležitost, ale je třeba, aby se na ni majitelé domácích mazlíčku připravili. Je však dobré vědět, že je to nebolí, naopak je to pro ně v mnoha případech úleva.

Jak se k eutanázii stavíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články