Stačí jeden telefonát a vaše peníze jsou pryč. Nachytalo se už mnoho důchodců

Podvodníci jsou stále vynalézavější. Jejich oblíbený způsob, jak především ze seniorů vylákat peníze, je vydávat se za jejich vnoučata v nouzi.

seniorka telefonuje
                   

V dnešní moderní době plné internetu a mobilních telefonů dochází stále častěji k různým druhům podvodů. Nejčastěji se zločinci snaží vychytralými způsoby nabourat do bankovních účtů, jež mají v úmyslu zcela vyčerpat. Bohužel se jim to často i podaří. Stejně tak je tomu i v případě podvodníků, kteří volají svým obětem a vydávají se za členy jejich rodiny nutně potřebující finanční pomoc.

Podvodníci se vydávají za vnoučata a žádají peníze

Velkým problémem dnešní doby jsou podvodníci, kteří se neustále snaží okrást ostatní lidi o jejich peníze. A to především prostřednictvím internetu či telefonu. Cílovou skupinou, na kterou se zločinci zaměřují, jsou jednoznačně senioři. Nejen kvůli jejich důvěřivosti, ale také z důvodu jejich neznalosti moderních technologií a možných nástrah, jež na ně všude možně číhají. Tyto případy se dějí již mnoho let.

seniorka pláče

Žena okradla svou vlastní babičku. Využila toho, že byla stařence diagnostikována demence

Jak před několik lety informoval také web MoravskoslezskýDeník, podvodníci si vytipují staršího člověka, o kterém si zjistí základní informace, a kontaktují ho přes mobilní telefon. Poté následuje několik vymyšlených scénářů. Například se podvodník v telefonu představí jako vnuk oběti, který měl právě autonehodu a nutně potřebuje peníze. Nemůže si pro ně však dojet osobně, proto pro ně pošle svého kamaráda. Mnoho seniorů ze strachu o blízké své finance opravdu cizímu člověku dá.

Řada podvodníků naštěstí skončila za mřížemi

V jednom případu, o kterém se zmiňoval také web ČT24, se snažil falešný vnuk vylákat z třiašedesátileté ženy částku ve výši 650 tisíc korun. Tyto peníze totiž potřeboval kvůli blíže neurčeným právním problémům. Poslal pro ně svého kamaráda, ovšem k předání peněz naštěstí nedošlo. Místo toho oba muže ve věku 50 a 23 let zadržela policie. Ta také radí, jak se mají senioři v takovýchto situacích zachovat.

starší žena s telefonem iZdroj fotografie: Pexels
Podvodníci se často vydávají za příbuzné seniora a žádají o finanční výpomoc

Pokud vám zavolá člověk, který se představí jako váš vnuk, vnučka, syn nebo dcera s tím, že má velké potíže a nutně od vás potřebuje peníze, pro něž si pošle někoho jiného, rozhodně zbystřete. V tuto chvíli je nejlepší zavolat na telefonní číslo daného rodinného příslušníka nebo někoho blízkého a zjistit, zda je celá situace pravdivá. Pokud se ukáže, že se jedná o podvod, rozhodně je na místě okamžitě zavolat policii.

Na policisty se také obrátila seniorka, o jejímž příběhu jsme již na DámskémDeníku psali. Ta poznala, že se jedná o podvod, a na zločince nastražila past. Na své starší rodiče by ale měli dávat pozor také jejich potomci a o podobných nástrahách je informovat. Přestože se mnoha lidem podařilo své peníze ochránit, někteří to štěstí neměli. V jednom z případů si lupiči přišli na více než 1,5 miliónu korun. Poté je však dopadla policie a okamžitě tyto podvodníky zatkla.

Co si myslíte o tomto způsobu podvodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články