Děti, které tráví hodně času se svými prarodiči, jsou v dospělosti šťastnější a stabilnější

Mít po ruce prarodiče je nesmírně důležité nejen z pohledu zajištěného hlídání, ale také kvůli vývoji dítěte.

Babička s vnoučaty i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Každé dítě potřebuje mít ve svém životě vzory. Těmi by v prvé řadě měli být samozřejmě rodiče, kteří dítě od prvních dnů vychovávají a předávají mu hodnoty, které z něj, postupnými krůčky, tvoří člověka ideálně hodného, empatického, trpělivého, pracovitého a nápomocného. Každý rodič má jiný styl výchovy a pomyslný žebříček hodnot má jinak nastavený. Jen málokdo si ovšem uvědomuje, že i prarodiče hrají velkou roli v životě malých bytostí. Nová studie Oxfordské univerzity ukazuje důležitost jejich participace na výchově.

Prarodič je jistota

Od určité chvíle je spolupráce rodičů a prarodičů velmi důležitá. Dítě sice začíná nejčastěji ve 3 letech chodit do školky, pro maminky to ale znamená návrat do pracovního procesu, který je časově náročný. „Když jsem nastoupila zpátky do práce, byla jsem na jednu stranu ráda, že jsem zase mezi dospělými. Cácorka mi ale neskutečně chyběla a pořád jsem na ni musela myslet. I když byla ve školce spokojená a věděla jsem, že případně mamka nebo tchyně jí dají potřebnou lásku a zábavu,“ napsala Jana M. z Drahan.

Čeká vás návrat do práce po dlouhé pauze? Připravte se na něj

Matka a dcera v pokoji iZdroj fotografie: Piqsels
Návrat do práce je časově i emočně náročný.

Studie Oxfordské univerzity, kterou vedla uznávaná profesorka Ann Buchananová, pracovala celkem s 1500 dětmi. Ukázala, že děti, které tráví ve společnosti babiček a dědečků více času, jsou v dospělosti emočně a sociálně vyrovnanější a lépe se umí popasovat s překážkami, které jim život připraví. A důvod? Prarodiče nejenže mají více prostoru se dětem věnovat, ale mohou jim předávat i cenné zkušenosti. Důležitou roli však hraje i fakt, že prarodiče nemají potřebu nutně děti vychovávat a hádat se s nimi.

Babička dává jiné hodnoty než děda

Podle webu TipHero studie také ukázala, že každý z prarodičů má v životě svého vnoučete nepatrně jinou roli. Zatímco babičky jsou spíše ochranitelky, dědečci vystupují v roli rádce. Jejich zastoupení v životě dětí je obzvláště důležité v případě, kdy si rodiče prochází partnerskými problémy či rozvodem. Dítě pak nalezne právě v prarodičích jistotu, stabilitu, zázemí a bezpečí. Každý prarodič je ale jiné nátury a najdou se dokonce i takoví, kteří by chtěli dostat za hlídání zaplaceno. DámskýDeník popisoval tento případ již v minulosti.

Jaký je váš vztah s vnoučaty či vztah vašich dětí s prarodiči?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články