Podvedená žena si spořila na důchod, do kterého zanedlouho půjde, aby v penzi nemusela živořit. Naletěla ale na známý trik, protože jí podvodníci připadali důvěryhodní.
Přestože chytré mobilní telefony nás většinou upozorní na to, že volající číslo může být podezřelé, a není tedy záhodno telefonát přijmout, případně se musíme mít v komunikaci s dotyčným na pozoru, spousta lidí na opatrnost kašle. Není tedy divu, že naletí podvodníkům. Přesně to se stalo i čtenářce DámskéhoDeníku Květě C. z Ostravy. „Přišla jsem o všechny uspořené peníze, ani nevím jak. Vůbec mě nenapadlo, že to mohou být podvodníci,“ svěřila se zoufalá žena.
Byla vyděšená, že někdo napadl její účet
Scénář, podle kterého byla žena připravena o všechny úspory, byl podobný těm, před kterými varuje policie. Paní Květě zavolala žena, která se představila jako bankovní úřednice, a řekla jí, že její peníze uložené v bance mohou být v ohrožení. „Vyděsilo mě to. Spořím si skoro už třicet let, abych měla z čeho žít na stará kolena, a teď před důchodem se mi stane tohle. Je mi z toho do pláče,“ zoufala si paní Květa.
Podvodnice, která s ženou mluvila, vypadala důvěryhodně. „Věděla, že jsem žádala o úvěr, a zmínila moje jméno i číslo občanky. Nenapadlo mě, že není z banky,“ vysvětluje paní Květa, která souhlasila s tím, aby jí vzápětí zavolal bezpečnostní pracovník peněžního ústavu, který s ní probere, jak musí zabezpečit účet, aby o své úspory nepřišla. „Než zavolal, byla jsem jako na trní, vážně jsem se bála, že mi někdo napadl účet,“ podotkla čtenářka.
Tříčlenný tým šmejdů působil věrohodně
Falešný bankovní bezpečák se ozval během chvilky, což paní Květa kvitovala. „Řekl mi, že mohlo dojít k trestnému činu zneužití bezpečnostních údajů, ale že mi pomůže, aby mi peníze z účtu nikdo neukradl,“ uvedla podvedená žena. Udělala všechno, co po ní chtěl. Stáhla si chatovací aplikaci, přes kterou komunikovali. Nakonec jí zavolal třetí člen týmu šmejdů. „Myslela jsem si, že se mi opravdu věnují. Nebylo mi to vůbec podezřelé, naopak,“ dodala.
V dobré víře, že zachraňuje své úspory, dala paní Květa na rady podvodníků. Odradili ji od toho, aby účet zablokovala, protože trvá měsíce až roky, než by znovu k penězům měla přístup. Přistoupila na jejich návrh, aby své finance vybrala a prostřednictvím bitcoinmatů je poslala na rádoby bezpečný účet. „Stydím se, že jsem byla tak hloupá. Poslala jsem jim skoro milion,“ uvedla paní Květa. Na podobný trik naletěla i seniorka z Prahy, která podle TN přišla o 5,5 milionu korun. Podobných podvodů v Česku přibývá jako hub po dešti.
Pošlou své peníze do neznáma
Pachatelům hrozí několik let za mřížemi. Podle policie by měli být lidé obezřetnější. „Nejlépe je podezřelý hovor ukončit, nijak dál nekomunikovat a informace si ověřit přímo ve svém peněžním ústavu. Stále se najdou poškození, kteří těmto podvodníkům uvěří a nenávratně pošlou všechny své životní úspory do neznáma prostřednictvím bitcoinmatů. Zaměstnanci v bankovnictví prostřednictvím mobilních aplikací nekomunikují, nikdy nepožadují provést takovéto transakce,“ vysvětluje por. Jan Rybanský na webu Policie ČR.