Máte někde doma podobný nábytek? Pokud ano, jste boháči, má gigantickou hodnotu, která vám změní život

Pro někoho starý krám, pro jiného poklad. Mnoho lidí se zbavuje starých věcí, aniž by tušilo, že je mohou ještě výhodně zpeněžit. Podívejte se, jaké kousky jsou žádané.

i Zdroj fotografie: Kamil Czaiński/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Někteří lidé investují do starožitností, aby uchovali hodnotu svých peněz nebo se potěšili kouskem, který hned tak někdo jiný nemá. Zájem je však i o „mladší kousky“ z 30. až 60. let, které ještě ke starožitnostem neřadíme. Pokud vyklízíte pozůstalost po babičce nebo prababičce, rozhodně stojí za to podívat se po bazarech starého nábytku. Možná zjistíte, že křeslo, které jste chtěli odvézt do ekodvora, stojí i desetitisíce korun.

Křesla a stolky od Jindřicha Halabaly

Narazit na opravdu super hodnotný kousek, který z vás udělá boháče, není zase tak jednoduché. Řada věcí, které vám možná připadají jako staré krámy, však mají na trhu hodnotu a jejich prodejem si rozhodně můžete slušně přilepšit. „Obecně platí, že větší zájem je o křesla, židle, konferenční a noční stolky nebo dekorační prvky,“ uvádí web Bydlení. Velké skříně a starožitné postele se budou prodávat hůře.

Skvostem, který by rozhodně neměl skončit na skládce, je designové křeslo od Jindřicha Halabaly. V posledních letech si opět nachází cestu na výsluní a zrenovovaný kousek můžete prodat i za více než 20 000 Kč. I kdyby křeslo nebylo v nejlepším stavu, nechte jej zrenovovat nebo ho prodejte v původním stavu. I takové si rychle najde kupce. Další kousek z dílny tohoto návrháře je stolek pavouk. Nohy jsou z ohýbaného bukového dřeva a masivní dýhovaná deska má krásnou kresbu. Ten můžete prodat kolem 3 000 Kč.

„Trubkový nábytek“ je zase v kurzu

Pokud najdete kousek od firmy Thonet nebo její české sestry Ton, rozhodně jej nevyhazujte. Psací stolky nebo židle těchto značek můžete prodat za tisíce, někdy i desetitisíce korun. Prvorepublikové kousky ve stylu art deco jsou také mimořádně žádané. A to nejen v případě nábytku, kdy se zrenovované křeslo šplhá ke 30 000 Kč. Vázy, lampy, lustry nebo zrcadla, to vše jsou kousky, které prodáte za tisíce.

židel iZdroj fotografie: Freepik
Židle Ton se prodávají za tisíce korun

„Nábytek z ohýbaných trubek patří mezi ikony funkcionalistického designu,“ píše Blesk. Obzvláště ceněné kousky jsou pak ty ze Slezákových závodů. Například křesla v tomto stylu mohou stát i desetitisíce korun. Rozhodně se tak vyplatí zapátrat na internetu, než se rozhodnete pro vás nezajímavý a bezcenný kousek vyhodit.

Pokud si nejste jisti, můžete se poradit také s odborníky ve starožitnictví. Počítejte však s tím, že za starožitnost jsou považovány předměty, které jsou starší než 100 let, tedy vyrobené před rokem 1923. Na Dámském Deníku jsme také psali o pokladech z minulého režimu. Neuvěříte, na kolik se dnes nábytek nebo hračky z tohoto období cení.

Jaký cenný kousek po babičce jste našli vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články