Čtyřměsíční chlapec na tom byl bledě. Jeho 6letá sestřička se pro něj ale obětovala a zachránila mu život

Holčička všechny šokovala svou obětavostí a statečností. Když zjistila, že je její malý bratr nemocný, neváhala a doslova se vrhla do jeho záchrany.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Šestiletá holčička a její bratříček jsou si bližší než kdy dříve, říká jejich matka. Malá slečna statečně zachránila život svému bratrovi tím, že se stala jeho dárcem kostní dřeně. Caleb Ashby z Barwellu v hrabství Leicestershire potřeboval naléhavou transplantaci kostní dřeně poté, co mu nedostatek krvinek bojujících proti infekci způsobil ochabnutí imunitního systému a vážné ohrožení na životě.

Odmítla jej opustit

Čtyřměsíční dítě se narodilo se srdeční vadou a hned po narození podstoupilo velkou operaci. Avšak potřebovalo životně důležitou dřeň, aby se zabránilo infekci. Šestiletá starší sestra Sophia se geneticky stoprocentně hodila jako vhodný dárce. Statečně požadovala po svých ustaraných rodičích, aby ji nechali dárcovství provést. Prohlásila: „Když dám Calebovi svou dřeň, bude žít.”

Školačka si nechala odebrat kostní dřeň z kyčle těsně před tím, než ji darovali malému Calebovi. Rodiče Kelsey Stynes​, která má nyní 28 let, a 31letý Lee Ashby museli čekat dva týdny na výsledky, zda Calebovo tělo stoprocentně přijalo kostní dřeň jeho sestry. Po čtyřech týdnech se čtyřměsíční dítě zcela uzdraví. Ochranitelská Sophia, jež má nyní silnější pouto se svým malým bratrem, jej odmítla opustit.

Nový imunitní systém

Zotavila se po operaci a navštěvuje nemocniční školu, jelikož jí bylo uděleno zvláštní povolení, aby bedlivě sledovala svého bratra, dokud se za 6 až 8 týdnů nevrátí domů. Zdravotní sestra Kelsey řekla: Je to pro mě tak emocionální, když na to pomyslím. Jsem tím vším úplně ohromena. Byla po celou dobu tak fantastická. Nepřestala se usmívat a věděla, že udělala dobrou věc. Nejsem si jistá, jestli ví, jak je úžasná.”

iZdroj fotografie: iStock

„Kdyby s tím nechtěla pokračovat, neměli bychom nyní živého Caleba,” řekla Kelsey. Podle lékařů mohlo hocha zabít i běžné nachlazení. Jeho tělo bylo příliš slabé na to, aby se řádně zotavilo z operace srdce. Rodině bylo řečeno, že jedinou možností, jak mu zachránit život, je transplantace kostní dřeně, která mu poskytne nový imunitní systém. Caleb a Kelsey jsou stále v nemocnici, kde pravděpodobně budou ještě dalších 8 týdnů.

Jaký máte názor na tento hrdinský čin malé slečny?

Zdroj: DailyMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články