Na 5 dní je zavřeli do místnosti bez internetu a elektronických zařízení. Experiment dopadl katastrofálně

Zajímavý sociální experiment velmi názorně ukázal, nakolik jsou lidé v dnešní době závislí na internetu a vymoženostech dnešní doby.

Ruka na síti i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Sociální experimenty mohou odhalit mnohé. To, jak se chová skupina, ale také jednotlivec v určitých situacích poté pomáhá vědcům a odborníkům popisovat různé stavy mysli, pojmenovat konkrétní typy a vzorce chování, ale také vyhodnotit, jaká centra mozku se v dané chvíli zapojují. V televizi je možné najít hned několik reality show, které mají především pobavit diváka. A takový pořad je rozhodně sociálním experimentem.

Způsob odreagování

Jsou sociální experimenty, které jsou přímo pojmenované a staly se legendárními. Patří mezi ně například Stanfordský experiment, kdy se skupina 21 lidí rozdělí hodem mince (a tedy zcela náhodně) na 10 vězňů a 11 dozorců, informuje web iDnes. Vše se pak odehrává v místnostech, které skutečně vypadají jako věznice, a všichni musí plnit svou funkci. Tento extrémní experiment měl velmi překvapivé výsledky a byl ukončen mnohem dříve, než se původně předpokládalo, a to z důvodu agresivity a násilného chování dozorců.

Stačí se zadívat na obrázek a vysněná přání se stanou skutečností: Sociální experiment má až překvapivě dobré výsledky

Věznice iZdroj fotografie: Pixabay
Stanfordský experiment se stal legendárním.

Některé reality show mohou být čistě zábavné a slouží pro odreagování diváků, kteří si je pustí po náročném dni v práci. „Já se u toho bavím. Po celém dni a uložení dětí do postele už často nemám vůbec náladu a energii na něco příliš náročného,“ napsala paní Dagmar M. z Fulneku. Jiné ale mohou mít edukativní charakter, případně mohou pomoci nahlédnout na věci z jiného úhlu, jak popisuje web iRozhlas.

Naprostá izolace

Pro velmi zajímavý experiment s názvem In Solitary se rozhodl Channel 5. Celkem 5 dobrovolníků souhlasilo, že se nechají zavřít do místnosti, která je sice pohodlná, ale není zde jediné elektronické zařízení, stejně jako ani hodiny a okno. Zavřený člověk tak nemá vůbec představu o tom, jak míjí čas, případně jestli je den, či noc. Z domu si mohli donést 3 věci neelektronického charakteru. Hlavním cílem tohoto experimentu bylo upozornit na to, jak jsou lidé závislí na internetu a vymoženostech dnešní doby.

Marina Abramovic experiment

Šokující experiment: Žena řekla: „Dělejte si se mnou, co chcete.“ Málem to dopadlo katastrofálně

První to vzdala Sharmayne (28), a to po pouhých 4 hodinách. Hlavním důvodem byla nuda a panika. Soutěžící George vydržel jen 24 hodin. Loyd odolával 5 dnů, ale i on se poté zhroutil. Sarah bojovala s úzkostí, zvracením a depresemi. Nejdéle vydržela Lucy, která si přinesla fixy a papíry. V době, kdy nekreslila, tak střídala jídlo a spánek.

Jak byste v takové show obstáli vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články